Türkiye’nin en büyük un ihracatçısı, Türkiye’de ekmeği ilk poşete koyan ve fırın zinciri Komşufırın‘ı kuran Doruk Group Holding‘in Yönetim Kurulu Başkanı Hasip Gencer, bugünlere nasıl geldiklerini ve 5 yıl içindeki hedefini anlattı.

Çocukluğunu buğday tarlalarında ve un fabrikalarında geçiren Gencer, Hürriyet gazetesini verdiği röportajda, ekmeği poşetleyerek satışa sundukları UNO markasını, Uğur Dündar‘ın bir zamanlar yayınlanan Arena programında izlediği görüntülerden sonra yarattıklarını belirttiler.

İşte Gencer’in röportajından dikkat çeken diğer noktalar;

  • Fabrikanın bahçesindeki lojmanda kalırdık. İlkokuldayken babamla çalışırdım, yaz tatili yapmazdım. Ben lisede okurken hububat alım satım şirketi kurmuştum. Zaman içinde nelerin eksik olduğunu görerek, onları yaparak yol aldık.
  • Un satmak için fırınları geziyordum okurken. O dönemlerde Uğur Dündar program yapardı. İnanın ekmek yiyemez hale gelmiştim. ‘Ekmek üretimi hijyenik koşullarda olmalı’ diyerek yola çıktım ve Uno markasını yarattık. El değmeden ekmek üretmek, ekmekleri poşetleyip tüketiciye ulaştırmaktı amacımız. Şimdi sektörde paketli ekmeğin öncüsüyüz.
  • Dünyanın en fazla ekmek yiyen milletiyiz ama buğday üretimi konusunda iyiyiz demek mümkün değil. 11 bin yıldır bu topraklarda buğday üretiliyor. İnsan bekliyor ki dünyadaki en gelişmiş buğday tarımı, Türkiye’de olsun çünkü dünyaya buğday tarımını biz öğretmişiz, tohum buradan gitmiş.
  • Nitelikli tohuma özen göstermek gerekiyor. Türkiye’de tarım alanları da çok parçalanmış olduğu için araziler de küçüldükçe sorunlar artıyor. Küçük arazilerde ileri teknolojileri takip etmek, ilaçlamaları yapmak mümkün olmuyor. Son dönemde tohum konusuna önem verilmeye başlandı, arazi bölünmesinin önüne geçilmeye çalışıyor.
  • ‘Ne ekersen onu biçersin’ sözü çok doğru. Sizin topraklarınızda iyi buğday yetiştirilmiyorsa iyi ekmek yapamazsınız. Biz bu yüzden öncelikle iyi buğday yetiştirmeliyiz dedik ve buna odaklandık. Buğday tohumu üretiyoruz. Türkiye’nin buğday tohumunda en büyük özel sektör şirketiyiz. Böylece devletten sonraki en büyük buğday tohumu üreticisiyiz.
  • Ekmeğin insan sağlığında beslenmesinde yeri var. Dünyada tahıldan üretilmiş ürünler yeniliyor. Tartışılması gereken şey, yediğimiz ekmeğin niteliği nasıl olmalı ve hangi ekmekler bu anlamda beslenme ve insan sağlığı için daha uygun? Obezite 50-60 yıldır var. Ekmek binlerce yıldır var. Kabahat yağ ve şekerde.
  • Türkiye yıllardır dünyada un ihracatının lideri. Kazakistan geliyor Türkiye’den sonra. Onlar da coğrafya olarak avantajlı. Biz de üretimimizin yüzde 60’ını ihraç ediyoruz. En büyük ihracatı Afrika ve Uzakdoğu’ya yapıyoruz.
  • Komşufırın’lar alanında tek. Çok özen gösterdiğimiz bir konsept yarattık. Ürünler yerinde üretiliyor. 2016’dan sonra İstanbul dışına da odaklanıyoruz. İstanbul dışında da Komşufırın’lar olacak. Türkiye’de her ilde, her ilin her mahallesinde Komşufırın açılabilir.
  • Hedefimiz 5 yıl içinde 350 Komşufırın açmak.  Ayda 1 milyon müşteriye ulaşıyoruz.

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap