Fidel Castro; Küba’nın eski başkanı ve komünist devrimin lideri 90 yaşında vefat etti.

Castro’nun ölümünü kardeşi ve mevcut başkan Raul Castro ” Küba Devrimi’nin başkomutanı saat 22:29’da hayatını kaybetti” şeklinde duyurdu.

Castro Küba‘yı tek parti devleti şeklinde 2008 yılına kadar yönetti. 2008 yılında ise başkanlığı kardeşi Raul’a bıraktı.

Destekçileri Castro‘yu Küba‘yı halka geri veren adam olarak tanımlarken, pek çokları da muhalefeti ezmesi nedeniyle ona öfke duyuyor.

Castro‘nun ölümü üzerine adada bir müddet ulusal yaş ilan edilmesi planlanıyor. Raul Castro da ölüm haberini duyurusunu devrimci bir sloganla bitirdi: “Her daim zafere!”

Fidel Castro bir süredir politikadan el etek çekmiş vaziyetteydi. Castro’nun ölümünden kısa bir süre önce yaptığı bir konuşmada Küba’da komünist değerlerin hala daha korunduğunu ve zaferin Kübalılarla birlikte olacağını söyledi.

Castro pek çok suikast girişimi atlatmasının yani sıra, 20. yüzyılda herhangi bir hanedanlık mensubu olmadan en uzun süre koltukta oturan lider olarak da biliniyor. 2006 yılında sağlık problemleri nedeniyle yetkilerinin bir kısmını kardeşine devretti. İki sene sonra da kardeşi Raul Castro resmi olarak başkan oldu.

Soğuk Savaş döneminde ABD‘nin yanı başında bir diken işlevi görmesiyle Küba’nın stratejik önemini arttıran Castro, aynı zamanda Domuzlar Körfezi İşgali ve 1962 Küba Füze Krizi gibi dünyanın seyrini değiştiren olayların da merkezinde yer alıyor.

Göreve geldiği ilk zamanlar halkçı bir lider imajı çizen Castro, ABD hükümetinin düşmanca yaklaşımı nedeniyle bir müddet sonra Marxist Leninist değerleri benimsemiş ve Sovyetler Birliği ile ittifak kurarak ABD‘yi oldukça zor durumda bırakmıştır.

Küba Florida kıyılarına 140 km uzaklıkta olması sebebiyle ABD için oldukça önemli ve stratejik bir ülke. Onyıllar süren Amerikan işgali tehlikesine ve ambargosuna rağmen Castro ülkesindeki Komünist devrimi yönetmeyi başardı.

Pek çok suikast girişimi ve şiddetli muhalif hareketlere rağmen Castro görevi süresince 11 tane ABD başkanını eskitti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap