Tatile gittiğinizde elimizden düşürmediğimiz telefonlarımız veya bilgisayarlarımız güvenli olmayan ağlara bağlandığımızda risk altında olduğu saptandı.

Siber saldırganlar tatil yapanların korkulu rüyası oldu. McAfee’nin incelediği araştırmaya göre;  siber suçlular tatilcilerin güvenli olmayan ağlara bağlanmasını fırsat bilerek bundan yararlanıyorlar. Bu nedenle tatil için seyahat edenler siber saldırılara uğruyorlar.

Araştırmaya katılanların yüzde 54’ü tatilde her gün bir elektronik cihaz kullanıyor; yüzde 52’si günde en az 1 saat telefon ya da bilgisayar kullanıyor.

McAfee ise siber suçluların hedefinde olan kullanıcıları korumak ve bilgilendirmek amacıyla bir kampanya başlattı. “Dijital Detoks: Gevşeyin, Rahatlayın ve Fişi çekin “ adlı bir çalışma gerçekleştirdi. Kullanıcıların tatil süresince dijital alışkanlıklarına ve risk faktörlerine odaklanan araştırmaya göre; dijital detoksun tüm faydalarına rağmen kullanıcıların azınsanmayacak kısmı internete bağlı kalmayı tercih ediyor.

Araştırmaya katılan Amerikalıların yüzde 52’si tatil boyunca internete bağlı cihazlarıyla en az bir saat etkileşime geçtiler. E-posta, sosyal medya hesaplarına ulaşmak için bağlanılan internet hesapları da tehlikeye atıyor! Ortak ağların kullanımlarının yarattığı tehlike ile kullanıcılar aslında hesaplarını siber suçluların ellerine teslim ediyorlar. Çünkü ücretsiz Wi-Fi güvenlik açığı olduğundan hacklenmesi çok daha kolay olabiliyor.

Kullanıcıların yüzde 43’ü seyahat ederken dijital detoksu uyguladı ve bu kullanıcıların yüzde 81’i bu deneyimden memnun olduklarını ve keyifli bir tatil geçirdiklerini belirtti.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap