Cep telefonlarının uçuş esnasında kullanılmasının, yaydığı sinyaller nedeni ile uçak motoruna zarar verip vermediği konusundaki fikir ayrılığı hala devam ediyor; ancak çoğu yolcu telefonlarını uçak moduna alarak seyahatlerini gerçekleştirmeye alışmış durumda.

China.org‘un haberine göre 5 Ocak ve 6 Şubat tarihleri arasındaki uçuşlarda üç farklı yolcu, uçakta telefon kullandıkları için tutuklandı.

İddialara göre, ilk tutuklunun bir kadın olduğu ve kalkış sırasında telefonunu kapatmayı kabul etmeyip, uçuş sırasında da telefon görüşmesi yaptığı için beş gün boyunca hapiste tutulduğu belirtildi. İkinci olarak tutuklanan yolcu ise üç gün hapiste tutuldu.

Tutuklanan üç yolcudan sonuncusu olan ve soyadının Wang olduğu bilinen yolcu ise kalkış ve iniş esnasında müzik dinlediği için, en yüksek hapis cezası olan, beş gün hapis cezasına çarptırıldı.

Şimdilik Çin hükümetinin bu konudaki sert yaptırımları son bulmayacak gibi duruyor; ancak maksimum beş gün hapis cezası verilebilen uçakta telefon kullanma yasağı için 7 bin dolara kadar çıkan para cezalarının verildiğini de belirtmekte fayda var.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap