Gece geç ya da sabah erken saatlerde yolculuk yapmak, bazen hepimiz için sıkıntılı bir hal alabiliyor. Bu anlamda bazen sıcak bir çay ya da kahve imdadımıza yetişiyor. Belki de bu sayede daha dinç ya da rahatlamış hissedebiliyoruz. Yine de uçaklardaki bazı kabin görevlilerine ve araştırmacılara göre, güzel bir çay istemeden önce iki kere düşünmelisiniz.

Bir hostesin Business Insider'e verdiği bilgilere göre, uçaktaki görevliler, uçuş sırasında sıcak içecekler tüketmiyor. Ne bir sade kahve, ne de çay... Peki bu sıcak içecekleri tüketmekten kendilerini neden alıkoyuyorlar?

Elde edilen verilere bakacak olursak, uçuş sırasında sıcak içecekleri yapmak için çeşme suyu kullanılıyor. Bu su genel olarak çok da sağlıklı değil; hatta kimilerine göre "iğrenç" bile denilebilir. 158 uçaktan alınan su örnekleriyle yapılan bir araştırmaya göre, bu suların yüzde 13 oranında koliform bakteri içerdiği belirlendi. Bu uçaklardan 2 tanesinde kullanılan sularda ise tehlike teşkil edecek oranda koli basili olduğu ortaya çıktı.

Konu ile ilgili yapılan bir diğer araştırmaya bakacak olursak, her 8 uçaktan 1'inde kullanılan sular, sağlık standartlarına uygun değil. Asıl olarak bu su tanklarının çok kısa sürelerde bir kontrol edilmeleri gerekiyor.

Bunun yanı sıra suları taşımak için kullanılan araçların da çok sayıda bakteri barındırdığı bir gerçek. Yani su "temiz" dahi olsa, suyu uçağa taşımak için kullanılan araçlardan dolayı çok sayıda zararlı madde ve canlı, temiz suyu "kirletmiş" oluyor. Bu araştırma ve tartışmalar nasıl sonlanır bilinmez ama bir şüphe ve otokontrol yaratması olası.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap