Adını Roma Şafak Tanrıçası’ndan alan Aurora Borealis (kuzey ışıkları), renkli dalgalar halinde gökyüzünü parıltılı bir örtü gibi kaplayan muhteşem bir görüntü oluşturuyor.

Bu olay yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimiyle oluşuyor. Elektronların çarpıştığı atoma, çarpışma şiddetine ve yüksekliğine göre rengi değişen aurora, gökyüzünü yeşil, kırmızı, mor ve mavi renklerine boyayarak insanlara görsel bir şölen sunuyor.

Diğer gezegenlerden de gözlemlenebilen auroralar, yeryüzünde genellikle kutuplarda oluşur. Görünme olasılığı kuzey manyetik kutbuna yaklaştıkça artan kuzey ışıklarını, eylül-mart ayları arasında gökyüzünün net göründüğü iyi havalarda takip etmek gerekiyor. Bu doğa harikasını izlemek için tavsiye edilen ülkelerin başında ise; İsveç, Norveç, Kanada, Finlandiya, İzlanda ve İskoçya geliyor.

İnsanların binlerce kilometre yol kat ederek izlediği rengarenk doğal ışıma olan Aurora Borealis’e uçakta rastlamak, şüphesiz ayrı bir keyiftir. Kanada’ya dönüşü sırasında bir yolcunun uçaktan kaydettiği muhteşem görüntüler sosyal medyada çok beğenildi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap