Uber, küresel çapta organizasyonlarını genişletmeye odaklanırken, yeni dahil olmak istediği Mısır’da bir sorun ile karşı karşıya kaldı. Hükümetin, yolcuların izini sürmek için istediği konum bilgileri için Uber henüz kesin bir cevap verebilmiş değil.

En rekabetçi ulaşım paylaşımı pazarlarından birine sahip olan Mısır’da operasyonlarını başlatmak isteyen Uber, hükümet yetkililerinden garip bir istekle karşı karşıya geldi. Mısır hükümeti, şirkete kendileri için Uber kullanan yolcuların konum bilgilerini paylaşması halinde izin verebileceklerini iletti. Bu bilgi ise Mısır hükümetinin güvenlik güçleri için büyük bir koz olarak kullanılabilir. Başkan Abdel Fatthah el- Sisi’nin gün geçtikçe vatandaşları üzerindeki büyük kardeş rolünü uyguladığı biliniyordu.

Amerika’daki suçlamalardan başını kaldıramayan Uber ise, Mısır’ın bu isteğini reddetmiş durumda. Fakat Orta Doğu’da 55 şehirde operasyonlarını devam ettiren Uber’in bölgedeki en güçlü rakibi Careem, aynı takip sistemine sahip ve Uber devreye girmediği takdirde ikinci opsiyon olarak kullanılabileceği düşünülüyor.

Yakında çıkacak bir yasa düzenlemesiyle Mısır Parlamentosu, ulaşım paylaşımı servislerine veri paylaşımı zorunluluğu getirebilir ve bu şekilde güvenlik ve denetim konuları özgürlükçü bir yapının dışına çıkabilir gibi duruyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap