Uber’in CEO'su Travis Kalanick, Uber'in önde gelen yatırımcılarından bazılarının önderlik ettiği "Hissedar İsyanı"nın ardından istifasını verdi.

Uber’in başta gelen 5 önemli yatırımcısı ‘’Uber’i ileriye taşımak’’ (Moving Uber Forward) adlı bir mektubu yayımlayıp, Kalanick’i istifa etmesi için çağırdılar. Saatlerce süren tartışmanın ardından, istifayı kabul eden Travis Kalanick, New York Times’ye şu açıklamayı yaptı:

"Uber'i dünyadaki her şeyden çok seviyorum ve kişisel hayatımın bu zor anında Uber'in dağılmasını izlemek yerine, eski günlerine dönmesi için yatırımcıların bu talebini kabul ettim."

2009 yılında kurulan Uber’in kurucularından biri olan Kalanick, Uber'in yönetim kurulunda bir görevde kalmaya devam edecek. Eski Başsavcı Eric Holder’nin, Uber’in olumsuz şirket kültürüne ilişkin yayınladığı raporun ardından Kalanick’in aldığı süresiz izinin hemen arkasından bir istifanın geleceği söylentiler arasındaydı. Geçtiğimiz ay annesini kaybettiği için bir yas sürecinde olan Kalanick’in istifası, şirketin sallantıda olabileceğini doğruladı.

Son günlerde 20’den fazla çalışanının işine son verip, şirket içi cinsiyetçilik gibi bir çok krizin yaşandığına dair söylentilerin konuşulduğu Uber’in yeniden bir yapılanmaya gidileceği düşünülüyor.

70 milyar dolarlık değere sahip şirketin, Silikon Vadisi’ndeki yatırıcımları, Uber’in istikrarının Kalanick ile tehdit içinde olduğunu bu hareket ile kanıtlamış oldu. Uber, şu an için 11 milyar doları aşkın bir birikime sahip.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap