Hayattaki tutkularınızı keşfetmenizi sağlayacak ipuçları serimizin 10 maddelik ikinci bölümü.

11.  Kendinize olan sevginizi geliştirin

İnsanın kendini sevmesi her ne kadar yaşam boyu sürecek bir uğraş olsa da, süreci istediğimizde hızlandırmak bizim elimizde. Düşük özgüven veya kendi mutluluğunuzun ikinci planda bırakacak şekilde başkalarının mutluluğu için sorumlu hissetmek, kendi hayallerinizi takip etmemenin ana sebeplerinden biridir. Her gün sizi güçsüz hissettiren içsel konuşmalarınızı farkına vararak bunları kendinize güç veren içsel konuşmalara çevirin. Örneğin, “Yapamıyorum” düşüncesini “Her şeyi yapabilirim” ile değiştirin.

12. Elinizdeki bilgileri inceleyin

“Müşterilerimle öncelikle tutkulara bakıyoruz, daha sonra doğuştan gelen yeteneklere ve mizaca. En sonunda ise bakış açılarına bakıyoruz, sevdikleri şeylere, sevmedikleri şeylere ya da zayıf yönlerine. Bütün bu süreç sırasında birey neye ulaşmak istediğini ve oraya nasıl ulaşacağını daha net görüyor” diyor, yaşam koçu Drew J. Stevens.

13. Bu cümleyi tamamlayın: “Ben genellikle …’yı denerim”

Bu boşluğu söyleyecek yeni bir şey bulamayana kadar doldurmaya devam edin. Bunu günlük olarak tekrarlayabilirsiniz fakat söylediğiniz şeylerin karakterinizle ilgili olmamasına dikkat edin. (Arkadaş canlısıyımdır, yardımcıyımdır, utangacımdır gibi)

14. … ve negatif ifadeleri atın

Listenizi hazırladıktan sonra dikkatlice inceleyin ve negatif yönlü yapıda olan cevaplarınızı tespit edin. Bunları bir kenara atın. Bunlar sizin tutkularınız değil, sadece yapmak istemediğiniz şeyler.

15. Başka biri için yaptığınız her şeyi bir kenara atın

Şimdi listeyi birazcık daha kısaltın. Kendinize sorun, “tutkunu olduğum şeyler kendi isteğimle mi hayatımdalar yoksa başka insanları memnun etmek için mi?” Başkası için yaptıklarınızı listeden çıkarın.

16. İlerlemeye devam edin

“Tutkunuzu bulmak maraton koşmak gibidir. Onu bulmak için hareket etmelisiniz. Sol, sağ – aralıksız ileri yönde. Her gün bir şey yapın. Henüz tutkunuzu bulamadıysanız endişe etmeyin. O sizi bulacaktır.

17. Yabancılarla konuşun

Çevremizi bize benzer altyapı ve kültürlerden gelen insanlarla doldurmaya eğilimliyiz, fakat farklı çevrelerden gelen yabancılarla konuşmak bir dünya dolusu yeni olasılığa ve değişik bakış açılarına kapı açar.

18. Günlük tutun

İşe yarıyor. “Çocuklarım küçükken, hayat rutinim bana hiç ilham verici gelmiyordu. Fakat geceleri anı defteri tutmaya ve bana keyif veren şeyleri yazmaya başladım. Bana neyin ilham ve keyif verdiğini bulmaya çalıştım. Bir yıl sonunda çalıştığım kurumsal şirketi bıraktım ve tutkularım üzerine eğildim” diyor, yazar Rebecca P. Cohen

19. Seyahat edin

Yaşam koçu Jessica Sweet’e göre; seyahat etmek kendi kabuğunuzdan çıkmanın ve dünyayı başka insanların perspektifinden görmenin en güzel yolu. Ben bunu bizzat tecrübe ettim ve inanıyorum ki kendinize ve tutkularınıza dönmenin daha iyi bir yolu yok.

20. Bir kariyer rol modeli bulun ve ona ulaşın

İstediğiniz mesleğe sahip olduğuna inandığınız insan profilini bulun. Sonra o kişiyi arayın ve onu bir kahve içmeye davet edin. Sorular sorun ve dinleyin. Bir teşekkür notu gönderin. Tekrar edin. Okuyun, sorular sorun, tekrarlayın. Kariyer değiştirmekten korkmayın, ama önce araştırmanızı yapın.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap