Arkeologlar Kral Tutankhamon’un eşi olan Kraliçe Ankhesenamen’in yıllardır büyük bir gizem haline gelmiş kayıp mezarını bulmuş olabilir.

Ankhesenamen, firavun Akhenaton ve Kraliçe Nefertiti'nin altı kızından üçüncüsü olup doğumdaki adı Ankhesenpaaten'dir. 9 yaşında iken, başka bir anneden (Kia'dan) olan yarı kardeşi meşhur Firavun Tutankhamon ile evlenerek kraliçe olmuştur. O zamanın kral naibi Ay'ın etkisiyle ismini de Ankhesenamen olarak değiştirip firavun ailesinin Aton dininden döndüğünü herkese göstermiştir.

Kraliçe Ankhesenamen’in Tutankhamon ile olan evliliğinden en az 2 düşük yaptığı, 2008 yılında Tutankhamon'un mezarında bulunan fetüs mumyalardan kanıtlanmıştı.

Tutankhamon M.Ö. 1323 tarihinde ölünce, karısı Ankhesanamen bir Hitit prensiyle evlenip politik güç kazanmak isteyerek Hitit kralına bir mektup yazdı. Ankhesanamen, o dönemin Hitit Kralı olan Şuppiluliuma’ya bir mektup yazarak, Şuppiluliuma’nın oğullarından biriyle evlenmek istediğini ve onu Mısır firavunu yapacağını bildirdi. Mısır’ın Akhenaton tarafından bozulan sosyal düzeni daha dengeye gelmediğinden, Mısır oldukça karışıktı ve Ankhesanamen güçlü bir müttefiğe ihtiyaç duyuyordu. Teklifi kabul eden Hitit kralı, oğlunu Mısır’a yollamaya karar verdi; ancak oğlu yolda iken soyguncu bir kabile tarafından tahmin edilen bir grup tarafından öldürüldü.Kraliçe Ankhesanamen ise bu olay üstüne istemeyerek saray rahibi Ay ile evlendi.

 

Bu evliliğin ardından tarih sahnesinden silinen Ankhesenamen'in mezarı şu zamana kadar hiç bulunamamıştı ancak bölgede araştırma yapan bir ekibin iddiaları geçtiğimiz gün eski kraliçenin mezarı ile ilgili bir ipucu bulduklarını öne sürüyor. 

Antikalar Eski Devlet Bakanı Zahi Hawass, ekibinin Mısır Krallığı Vadisi'nde buldukları mezarın, Kraliçe Ankhesanamen’e ait olduğundan bir hayli emin olduklarını ancak bilimsel olarak kanıtlamadan kesin konuşmayacaklarını dile getirdi.

Emin olmalarının sebebini ise henüz kimliği belli olmayan mezarı, en son evliliği olan Firavun Ay’ın mezarının tam yanında bulmuş olmalarını bağlayan Zahi Hawass, yakın bir zamanda gelişmeler ile ilgili bilgilendirme yapacağını açıkladı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap