Yeni yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’deki Facebook kullanıcılarının bir kişiyi arkadaşlıktan çıkarmak için en önemli sebebi, siyasal görüş ayrılıkları.

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi akademisyenlerinin ülke genelinde 426 kişiyle yaptığı ankete göre gündelik hayatta yaşanan birçok gelişmenin sonuçları sosyal medyaya yansıtılıyor. Ankete katılanların %86.6’sı, kendisini yeren ya da aşağılayan içerikler paylaşanları arkadaşlıktan çıkarıyor. Irkçı söylemlerde bulunanları çıkaranların yüzdesi 84.4, başka kişileri aşağılayıp rahatsız edici paylaşımlarda bulunanları çıkaranların yüzdesi ise 83.4.

Anket sonuçlarını, Almanya’da ve ABD’de yapılan daha önceki anket sonuçlarıyla karşılaştıran akademisyenler, şu şekilde bir açıklamada bulundu:

“Sonuçları incelediğimizde, ülkemizde siyasal görüş farklılıkları, arkadaşlıktan çıkarma için önemli sebep olarak görülüyor. Katılımcıların yüzde 50’den fazlası bu yönde görüş belirtmiş. Daha önce ülkemizde yapılan çalışmalarla benzer sonuç ortaya çıktı. Almanya ve ABD’deki çalışmalarda ise, oranlar düşük. O ülkelerde yüzde 12-13 civarında bir oran çıkmış. Anketimizin sonuçlarına göre; ülkemizde, dinsel farklılıklar, dini görüş ayrılıkları, farklı bir dinle ilgili paylaşımlar ise arkadaşlıktan çıkarma ya da takibi bırakma için etkili değil. Katılımcıların yalnızca yüzde 27.9’u bunların etkili olduğunu düşündüğünü belirtmiş. Diğer ülkelerdeki çalışmalarda sık paylaşımda bulunmak ciddi bir arkadaşlıktan çıkarma ya da takibi bırakma sebebiyken Türkiye’de bu durum farklılık gösteriyor. Ülkemizde oran yüzde 24.7’yken Almanya ve ABD’de yüzde 50’nin üzerinde.”

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap