Japon otomotiv devi Toyota‘nın Türk yetkililerin ikna etmesi sonucu 2011 yılında 250 milyon Euro yatırımla Türkiye‘de üretmek için karar aldığı hafif ticari araç projesinin ilk pilot uygulaması o dönem Maliye Bakanlığı‘ndan vize alamayınca askıya alınmıştı. İşte o proje 5 yıl sonra Toyota‘nın PSA Peugeot Citroen Grubu‘yla yaptığı işbirliği sonucu Fransa‘da üretilerek vitrine çıktı, Türkiye büyük bir fırsatı kaçırdı.

Türkiye‘nin 2011 yılında 250 milyon Euro’luk çok büyük bir yatırımı nasıl elinin tersiyle ittiğini, 5 yıl sonra Polonya’nın Varşova şehrinde çok net bir şekilde anlaşıldı. Toyota‘nın yeni nesil hafif ticari araç modeli ‘Proace‘nin test sürüşü, 2011 yılında kaçan büyük fırsatı gözler önüne serdi.

Toyota, bu hayal kırıklığı sonrası hafif ticari araç projesini rafa kaldırdı. Ancak Avrupa‘da bu pazarın büyümesine sessiz kalamayarak PSA Grubu‘yla bir işbirliği yaptı. Bu işbirliğinin sonucu ortaya Fransa‘da 3 marka için üretilen hafif ticari araç modeli çıktı. Toyota, PSA Grubu‘nun istedikleri geliştirmelerle birlikte ürettikleri araca ‘Proace‘ ismini verdi ve yıl sonunda Avrupa‘da satışa sunmaya hazırlanıyor.

O zaman Maliye izin verseydi belki şu an bu araç değil ama başka bir ticari araç modeli Türkiye’de üretiliyor olur. Hem de bu araç yüzde 100 Toyota’nın geliştirip ürettiği model olurdu Ali Haydar Bozkurt Toyota Türkiye CEO'su

2017 yılı şubat ayında Türkiye‘de satışa sunulacak aracın 3 farklı tipte ‘van’ ve tek tipte binek versiyonu bulunuyor. Ticari aracın 8 koltuklu binek versiyonunun ismi ise Proace ‘Verso’.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap