Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişen ülkeler, küresel devlet tahvili yatırımı pazarından en büyük payı almaya hazırlanıyor. Financial Times gazetesinin haberine göre, gelişen ülkelerde faizlerin sıfır seviyesinde olmaya devam etmesi özellikle Güney Amerika ve Asya gibi ülkelerde borçlanma maliyetini azaltıyor.

Örnek vermek gerekirse, Meksika, Katar ve Arjantin gibi ülkeler 2016’da 90 milyar dolar değerinde devlet tahvili ihraç etti. ABD’li banka JPMorgan’ın stratejistleri yıl sonuna kadar dolar ve euro gibi “zorlu” para birimleriyle devlet tahvili ihraç eden ülkelerin 125 milyar dolarlık ihraç gerçekleştirmesini beklediğini söyledi. Bu yıl devlet tahvili ihracında Suudi Arabistan’ın da ilk kez devreye girmesinin gelişen ülkelerin bu alandaki ağırlığının artmasında etkili olduğu ifade edildi.

Para yöneticileri için oldukça düşük geri dönüşlerin yaşandığı bir yatırım ortamı nedeniyle, gelişen ülkelerdeki sabit faizli devlet tahvili yatırımlarına ağırlık verdi. Düşük getiri ortamında Avrupa Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası’nın faizleri düşürmesinin etkisi büyük oldu.

Cuma verisi beklentileri azalttı

Düşük faiz ortamının ABD Merkez Bankası Fed’in faizi artırmaya başlamasıyla değişecek beklentisine girildi. Ancak ABD ekonomisinde istenenin verilmemesi ve Cuma günü gelen tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin altında kalması bu yıl faizin bir kez daha yükseltilmesi ihtimalini azalttı.

Daha da artacak

Son verilere göre gelişen ülkelere olan ilgi son iki ayda riskli varlıklara yapılan yatırımları azalttı. İngiltere’nin AB’den çıkma kararı verdiği günden bu yana yatırımcılar gelişen ülke tahvil fonlarına 13 milyar doların üzerinde para aktardı.

Her ne kadar bu akış genelde dolarla işlem yapılan tahvillere olsa da gelişen ülkelerin yerel para birimleriyle işlem yapılan tahvillerinin de bu durumdan etkilendiği ve yukarı yönlü hareket yaşandığı görüldü.

JPMorgan bankasının varlık yönetimi birimi başkanı Zsolt Papp, önümüzdeki aylarda da gelişen ülkelere olan ilginin devam etmesini beklediklerini söyledi. Papp, Türkiye ve Hindistan gibi gelişen ülkelerin faizleri düşürmesinin bu ülkeler başta olmak üzere gelişen ülkelere olan akışı artıracağına işaret etti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap