Kimisi milyonlarca lira zarar ile başlıyor kimisi ise macerası için yanlış yolu seçiyor. İşte o simaların başarısızlık öyküleri.

Muhtar Kent

Coca Cola CEO’su Muhtar Kent, Davos.

“Tarsus Amerikan Koleji’nde yatılı okudum, babamın görevi nedeniyle yurt dışındaydı ailem. Babam hep doktor olmamı isterdi. Doğrusu benim de kafam bulanıktı bu konuda. Yani tam olarak aradığım hekimlik değildi ama babamı da kırmak istemiyordum. Onun için orta bir yol seçeyim dedim ve biyokimya okumaya karar verdim. Okula başlamamın ikinci ayında bunun çok yanlış olduğunu, hiç sevmediğimi, daha ileri gidemeyeceğimi ve artık bunu babama söylemem gerektiğini anladım. Benim için ilk kriz ve olası başarısızlığım budur.”

Zeynep Bodur Okyay

Zeynep Bodur Okyay

“Bir şey yapmak istiyorum, kendimi ispat etmek istiyorum. Hayallerim var. “İbrahim Bey’in kızı” olarak değil! İbrahim Bey’in bir başarı öyküsü var, benim ondan ne eksiğim var? Ben onun kızıyım zaten, ben de kendi öykümü yazabilirim” diye düşünüyorum. Ama insanın burnunun sürtmesi, yanılgılar, yaşanmamışlıklar, içinde kalmalar, eksik hissetmeler bunların hepsi iyi şeyler… Çünkü gücünüzün sınırını ve neyi nasıl yapabildiğinizi anlıyorsunuz. Sürekli baştan başlamayı, vazgeçmemeyi öğreniyorsunuz. Başarısızlık, iyi bir deneyim ve iyi bir eğitim hayatta.

Hüsnü Özyeğin

Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin.

Başarısızlıktan öğrenilecek şeyler, başarıdan öğrenilecek şeylerden daha fazladır diye düşünüyorum ben. Çünkü başarıda hem zaman önemli, hem mekan önemli. Mekan dediğim zaman coğrafya, ülke bir yerde şans da önemli… Örneğin, ben Rusya’daki bankamı 1997’de açtım. Ağustos 1998’de moratoryum oldu, yani Rusya dedi ki, “Ben ruble ile ifade edilen devlet bonolarını ödemiyorum, durdurdum” ve bir daha da ödemedi. Şimdi düşünebiliyor musunuz zamanlamamı?

Abdulkadir Konukoğlu

Abdülkadir Konukoğlu, Sanko Holding.

Şirketi kapattık, ortaktan ayrıldık ve bitirdik. Yeri geldiğinde ayrılmasını bileceksin, bir de mümkün olduğu kadar bildiğin işe gireceksin. Bilmediğin işe girdiğin zaman muhakkak zarar ediyorsun, başarısız oluyorsun. Ya da aileden biri işin başında olacak, yoksa uzaktan kumanda ile bazı işler yürümüyor. Yeri geldiğinde kızıyorsun, bağırıyorsun, çağırıyorsun ama yapacak bir şey yok. Vakti zamanında ne kadar para kaybettiğimi size söylemeyeyim bence. Normal bir bireyin -yolun başında benim dahi- hayal bile edemeyeceği rakamlar.

Cem Yılmaz

Ünlü komedyen, senarist, yönetmen Cem Yılmaz.

Karşınızda başarısız bir müzisyen var, hikâyem ise şu; müzisyen olmak istedim, telli enstrümanları denedim, vurmalı enstrümanları denedim. 13-14 yaşlarımda piyano kursuna gittim. Kursta öğretmenim genç, güzel bir kızdı. İlk derste dedi ki, “Koy bakalım parmaklarını klavyenin üzerine.” Heyecanla ellerim piyanonun üzerine koydum. “Ayy sen tırnaklarını mı yiyorsun?” dedi. “Evet” dedim çaresizce… İlk ve son konuşmamız da bu oldu zaten, bir daha gitmedim. Bu olaydan tam 20 sene sonra Phil Collins’i gördüm, ‘Another Day In Paradise’ parçasını çalıyordu. Kamera iyice yaklaştı, bir baktım meğerse Phil Collins de tırnaklarını yiyormuş. Şimdi beni niye böyle ortada bıraktınız yani?


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap