Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye’nin 2016 yılı dördüncü çeyrek döneminde yıllara göre sabit ve mobil işletmecilerin oluşturduğu toplam trafik miktarını ve dağılımını yayınladı. Rapordan derlenen verilere göre, ülkemizde mobil veri kullanımı gittikçe artıyor.

Toplam yıllık arama trafik miktarları (milyar dakika).

2016 senesinde 16 milyar dakika artışla %6,8 yükselen toplam trafik miktarının ortalama %96,3’ünü mobil trafiğin oluşturduğu görülmekte.

Üçer aylık dönemler halinde trafik dağılımı (milyar dakika)

Mobil ve sabit arama trafiğinin yönlere göre dağılımı, dönemsel olarak kıyaslandığında; 2016 yılı dördüncü dönemde mobilden mobile trafik miktarı 2015 yılının aynı dönemine göre yaklaşık %8,1 oranında artarken, sabitten sabite arama trafik miktarı ise %22 oranında azalmış. Sabit ve mobil işletmecilerin oluşturduğu trafiği, %92,1 mobilden mobile oluşturmakta.

En çok Almanya ile konuşuyoruz

2016 yılı dördüncü üç aylık döneminde BTK’nin sabit ve mobil şebekelerden en fazla trafik gönderilen ve alınan ülkeler analizinde, Almanya yine zirvede. Gerek en çok aranılan ülke olarak; gerekse en çok telefon trafiği gelen ülke olarak Almanya liste başında. Almanya ile ülkemiz arasındaki bu zirve telefon trafiğine etken ise, Almanya’da yaşayan 3 milyona yakın Türk nüfusu.

Sabit arama düşüyor

2016 yılının dördüncü çeyrek döneminde Türk Telekom’un sabit telefon gelirleri, bir önceki senenin aynı dönemine göre %5,4 azalarak, 725 milyon TL olmuştu. BTK’nin raporuna göre, toplam trafiğin yıllara göre dağılımında mobil arama trafiğindeki yükselişe karşın, sabit arama trafiğinde genel bir düşüş söz konusu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap