Türkiye son yıllarda ulaşım, altyapı, enerji ve savunma alanlarındaki projelerine hız vererek yatırımlarını bu alanlara ayırmaya başladı. Gerçekleştirilen büyük yatırımlarla maliyetler neredeyse 130 ülkenin maddi gelirini aştı ve bu sayede önemli bir başarı elde edilmiş oldu.

Medya takibinin önemli kuruluşlarından birisi olan Ajans Press, mega projelerin medya karnesini çıkartarak bir rapor yayımladı. Ajans Press ve ITS Medya’nın gerçekleştirdiği incelemeye göre; mega projeler hakkında son yedi yıl içerisinde 27 bin 478 haber içeriği hazırlandı.

Türkiye’yi büyük oranda geliştireceği düşünülen mega projeler, maliyet açısından Macaristan, Bulgaristan, Lüksemburg, Libya, Bulgaristan, Uruguay, Slovenya gibi ülkelerin milli gelirlerini geride bıraktı. Mega projelerin mali büyüklüğüne baktığımızda ise bizi 138 milyar dolar karşılıyor. Bu çok büyük bir rakam ancak söz konusu bu mega projeler hem özel girişim hem de devlet eliyle gerçekleşti.

Hazırlanan mega projeler raporunda, son üç yıl içerisinde 32 bin 326 habere konu olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü (Üçüncü Köprü) olumlu ya da olumsuz medyanın en çok konuştuğu proje oldu.

Hızlı tren projeleri 25 bin 714 haberle medya tarafından en çok konuşulan ikinci proje olurken, Üçüncü Havalimanı hakkında 19 bin 94, Marmaray hakkında 10 bin 216, Avrasya Tüneli hakkında 9 bin 442, Akkuyu Nükleer Santrali hakkında 8 bin 119, Osmangazi Köprüsü hakkında 4 bin 450, Kanal İstanbul hakkında 3 bin 275, Çanakkale 1915 Köprüsü ile ilgili ise 3 bin 180 haber yansıması tespit edildi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap