Bursa’da Türkiye’deki ilk yerli tramvay ve metrosunu üretmişti, şimdi de 290 yolcu kapasitesine sahip Türkiye’nin ilk yerli metrobüsünü üretiyor.

Bursa’nın Kestel ilçesinde bulunan AKIA firması bünyesi altında toplam 290 yolcu kapasiteli Türkiye’nin ilk yerli otobüsü üretildi. Diğer tüm metrobüslerden daha fazla yolcu taşıma kapasitesine sahip olan AKIA’nın ürettiği yerli metrobüs, bu anlamda da liderliği elinde barındırıyor. İstanbul’daki metrobüs hatlarında kullanılan Almanya üretimi Mercedes-Benz CapaCity marka araçlar toplam 193 yolcu taşıyabiliyor.

Akia Metrobüs

Bursa’da üretilen 290 yolcu kapasiteli metrobüs, 25 metre uzunluğunda ve 3 körüklü olmasıyla da bir ilk olma özelliğine sahip. AKIA, hızla büyüyen şehirlerde demiryollarına daha konforlu bir alternatif olması sebebiyle bu projeyi gerçekleştirdiklerini belirtiyor.

Dizel, hibrit ve elektrikli versiyonlarını da üretiyoruz. Türkiye’ye faydalı olmak için çalışıyoruz Remzi Baka AKIA Genel Müdürü

Metrobüs üretiminin Bursa’da olmasından dolayı büyük bir heyecan duyduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe “Güçlü bir Türkiye’nin oluşumunda güçlü şehirlerin var olması önemli. Güçlü bir şehir olan Bursa’da da yerli üretimin artmasını ve yüksek katma değerli araçların üretimini hedefliyoruz” açıklamalarında bulundu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap