En az Cumhuriyet kadar eski, 93 yılı aşkın zamandır faaliyet göstererek alanında en uzun ömürlü olan Türkiyenin ilk sivil bandosunun öyküsü mübadele yıllarına kadar uzanıyor.

Çiftçinin davul, çiğ köftecinin trompet, emekli astsubayın ise saksafon çaldığı Türkiye’nin ilk sivil bandosu olan Mudanya Belediye Bandosu’nun kuruluş öyküsü neredeyse 100 yıl öncesine dayanıyor. Mübadele yıllarında ülkeyi terk etmek zorunda kalan Rum‘ların, belki bir gün döneriz ümidiyle ilçedeki kiliselerde bıraktığı enstrümanlarla kurulan ve 14- 70 yaş arasındaki 28 kişiden oluşan Mudanya Belediye Bandosu; emekli astsubay, esnaf, çiğköfteci, işçi, gemi kaptanı ve öğrencilerden oluşuyor.

Mudanya Tarihi Belediye Bandosu

1923- 24 yılları arasında Türkiye ile Yunanistan arasındaki mübadele sonucunda, Mudanya’da yaşayan Ortodoks Rumlar, kilisedeki ayinlerde kullandıkları enstrümanları yanlarına almayarak ilçede bıraktı.

Bir kilisede bulunan enstrümanlar 1924 yılında kurulan Mudanya Spor Kulübü Mızıka Takımı’na verildi. O günden bugüne kadar tam 93 yıldır hizmet veren bando takımı her türlü müziği rahatlıkla çalabiliyor. Repertuvarlarında İzmir Marşı ve Onuncu Yıl Marşı gibi temel parçaların yanında yaklaşık 100 ayrı eser bulunuyor.

İlk kez 12 yaşında Tarihi Mudanya Bandosu’nda kurs görerek bu maceraya başladığını söyleyen Bando Şefi 70 yaşındaki Fehmettin Bahçuvancı ise konu hakkında şu sözleri sarf ediyor:

Türk Silahlı Kuvvetlerinde 25 sene Bando Astsubayı olarak görev yaptım. Sonra emekli olup kurs gördüğüm bandoya şef oldum. 18 yıldır bandonun şefliği yapıyorum. Türkiye’de kendi bandosu olan başka bir ilçe yok. Biz bu işi hobi olarak yapıyoruz. Mudanya halkı bizi seviyor ve biz de onlara güzel eserler sunmak için çalışıyoruz

Kendisinin zeytin ağaçları olduğunu ve çiftçilik yaptığını anlatan 69 yaşındaki Hüseyin Çelebi de, “tarlada çapa yapıyorum. Zeytin zamanı hasat yapıyorum. Etkinlik olunca da bandoda davul çalıyorum. Bando benim için bir aşk, bir sevda. Ne mutlu bana ki böyle bir bandoda yer alıyorum” dedi.

Tarihi Bando, minik öğrencilere gösteri yaparken.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ise Türkiye‘nin ilk sivil bandosunun ilçelerinde bulunduğunu belirtip, “bandomuz çok özel ve güzel. Bizi çok mutlu ediyorlar. Tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz.” dedi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap