Üretilen elektrikli araç modellerine gün geçtikçe bir yenisi daha ekleniyor. Bu sefer toplu taşıma açısından önemli bir gelişme Türkiye‘den geldi.

İlk yerli ve elektrikli otobüs AvenueEV

Temsa ve ASELSAN işbirliğiyle üretilen Türkiye‘nin ilk elektrikli otobüsü AvenueEV‘in tanıtımı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. %100 yerli ve elektrikli otobüs AvenueEV‘in kısa bir sürede seri üretime geçirilmesi hedefleniliyor.

Elektrikli otomobiller kullanıcıya, bir veya daha fazla elektrik motoru kullanılarak bataryalardan ve diğer enerji depolama cihazlarından depoladığı elektriği kullanarak otomobil sürme deneyimi sunuyor. Bu konuda büyük araba markalarının geliştirdiği araçlar yeni bir pazar oluşturmuş ve bu araçlar sayesinde karbondioksit emisyonunun azalma derecesi, elektrik üretimine bağlı olarak, %30 civarında bir azalma sağlıyor.

8 dakikalık kısa bir sürede şarj edilebilen otobüs, hızlı şarj özelliğine sahip olmanın yanı sıra, tek şarjla 50 ile 70 kilometre arasında bir mesafe katedebiliyor. AvenueEv, 35  oturan yolcu, 52 ayakta yolcu ve 1 tekerlekli sandalyeli yolcu olmak üzere toplamda 88 yolcu taşıma kapasitesine sahip.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap