Dünyayı sanatla güzelleştirme gayesiyle 2010 yılında Edirne’de başlayan Sokakta Sanat Var Festivali 6. Yılında Beşiktaş Belediyesi sponsorluğunda İstanbul’da da devam edecek. Başlangıçta 10 kişi ve 6 atölyeyle Edirne Saraçlar Caddesi’nde gerçekleştirilen Sokakta Sanat Var Festivali gün geçtikçe daha geniş kitlelere hitap etme fırsatını yakaladı.

Sanat atölyelerinin yanında, sahne sanatlarının da rol aldığı 6 yıllık festival sürecinde 28 müzik grubu, 21 dans ekibi, 8 tiyatro ekibi ile sanatseverlerle ve halkla buluştu. 6 yılda 800 gönüllüyle 100.000’den fazla katılımcıyla buluşan etkinlik çerçevesinde renklerin ahengine inanlarla Rengahenk Tiyatro 1 yıl içerisinde 4 oyun sahneledi ve Şehir Tiyatroları sahnesinde de boy gösterdi.

Kırklareli ve Tekirdağ’da da yeni bir oluşum içerisinde olan Sokakta Sanat Var, sanatın doğanın içerisinde yer aldığını ve sanatçının onu oradan çıkarabilme yetisine sahip olabilmesi gerektiğini, her şeyin bir çocuğa dokunmakla başlayıp, yaşlı bir insana sanatın ne olduğunu değil, nasıl olduğunu göstererek mümkün olabileceğini insanlara anlatmaya çalışırken isim odaklı işlerden sıyrılıp, bu festivalin sizin olduğunu, bir çocuğu ne kadar güldürür, yaşlı bir insana ne kadar yaşama sevinci verebilirseniz o kadar sanatçı olduğunuzu anlatmaya çalışarak yoluna devam ediyor.

sokakta-sanat-var-ekip

Beşiktaş Belediyesi’nin desteğiyle güçleniyor

Sokakta Sanat Var Kültür ve Sanat Festivali, Genel Koordinatör Gencay Adıgüzel ve 750 gönüllünün çabasıyla bu yıl 6. kez sanatseverler ile buluşacak. İlk 5 yılında Edirne’de düzenlenen festival, 6. yılında Beşiktaş Belediyesi’nden aldığı destekle İstanbul‘da da düzenlenecek.

Geçtiğimiz günlerde Akatlar Kültür Merkezi‘nde tanıtım lansmanı düzenleyen Sokakta Sanat Var ekibi Türkiye’nin en genç keman virtüözü Muhammed Yıldırır‘ı ve Yıldız Çok Sesli Korosu‘nu sahnede ağırlayarak yüzlerce insanla buluştu.

Festival kapsamında Mayıs ayının ilk haftası Edirneli, ikinci haftasında ise İstanbullu sanatseverler 10 gün boyunca sanatın her hali ile tanışacak, yaşayacak. Bu yılki söylemi “Barış ve Özgürlük İçin Sokağa Çıkıyoruz” olan Sokakta Sanat Var Kültür ve Sanat Derneği bu söylemi ile “Güzel Bir Dünyanın Mümkün Olduğunu” dile getiriyor.

Program kapsamında Beşiktaş’ın çeşitli noktalarında çocuk, resim, heykel, özgün baskı, karakalem, grafitti, maske, karikatür, hat, ebru ve edebiyat dallarında atölyeler kurulacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap