Ekonomiyi yerlileştirme ve dışa bağımlılığı azaltma programlarının bir ürünü olan, yerli yazılım şirketlerinin kamu ihalelerinde %15 düzeyinde fiyat avantajı almasını sağlayan düzenleme onaylandı.

Tamamen Türkiye’de kodlanmış, geliştirilmiş ve proje haline getirilmiş planlar önümüzdeki günlerden itibaren yerli malı olarak kabul edilecek ve piyasalarda yerli malı olarak işlem görecek. Ayrıca bu yazılımların sahipleri de kamu ihalelerinde %15 düzeyinde fiyat avantajı alacak.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden geçen kararda yerli malı kabul edilecek yazılımın sahibi eğer gerçek kişi ise Türkiye’de yerleşik, tüzel kişi ise Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre ve Türkiye’de kurulmuş ve sermayesinin en az %51’inin yurt içinde kurulu tüzel kişilik ya da kişiliklere veya Türkiye’de yerleşik gerçek kişi ya da kişilere ait olması şartı aranıyor.

Düzenlemeye göre yazılım geliştirme ekiplerinde ve Ar-Ge birimlerinde istihdam edilen ve proje yöneticisi, analiz ekibi, tasarım ekibi, kod yazım ekibi, test ekibi, bakım ekibi gibi yazılım ekiplerinin çekirdeğini oluşturan çalışanların en az %51’inin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekecek.

Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte artık yürürlükte olan karar, Türk mühendislerin ürünlerine yerli malı unvanı kazandırıyor ve bu mühendis veya tüzel kişilere kamu ihalelerinde %15’lik fiyat avantajı öngörüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap