İnternet üzerinden dizi ve film izleme kültürü giderek yaygınlaşıyor. Bundan beş on sene kadar önce sokaklarda çokça gördüğümüz korsan film tezgahları artık miadını doldurmuş gözüküyor. İnternet kullanımı yaygınlaştıkça korsan film sektörü de koşullara ayak uydurarak dijital ortama transfer oldu.

Türkiye İstatistik Kurumunun 2016 yılı Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırmasına göre internet kullanan bireylerin yüzde 74,5‘i paylaşım sitelerinden video izliyor. Bu yüksek talep büyük bir ekonomik getiri sağladığı gibi her gün mantar gibi çoğalan yüzlerce dizi film izleme sitesinin ortaya çıkmasına da vesile oluyor.

Worth of Web sitesine göre korsan dizi film yayını yapan sitelerin değeri milyonlarca doları buluyor. Tahmini bir hesaplama yapıldığında korsan yayıncılık yapan sitelerin yıllık toplam geliri 20 milyon dolar civarında! Bu siteler dönem dönem eser sahipleri tarafından dava açmakla tehdit edilmedikleri müddetçe serbestçe iş yapmaya devam ediyorlar.

Pirate button on computer keyboard.

Bu siteler altyazı çevirmenleri istihdam ederek torrent üzerinden indirdikleri dizi ve filmleri yayına sunuyorlar. Türkiye’de neredeyse herkesin kullandığı bu siteler film sektörünü de büyük zarara uğratıyor. Bazı televizyon kanallarının ve yapım firmalarının eserlerini ‘video on demand’ usulü pazarlama stratejisi ise şu ana kadar başarılı olmuş gözükmüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap