İşsizlik günümüz dünyasında tüm ülkelerin çözmesi gereken en önemli yapısal ekonomik sorun olarak karşımıza çıkıyor.

2008’den bu yana kendini küresel anlamda hissettiren ekonomik kriz, sermaye yetersizliği, serbest piyasa ekonomisine duyulan güvenin azalması gibi etkenler bu durumu daha da içinden çıkılmaz bir hale sokuyor.

Bilhassa iş alanlarının geçmişe göre daha fazla uzmanlık gerektiren alanlar olması nitelikli işsiz sayısını da artırıyor. Dijitalleşme ve otomasyon sürecinin önümüzdeki dönemde ucuz iş gücüne olan ihtiyacı azaltacağı da düşünülürse işsizliğin geleceği açısından pek olumlu şeyler söylemek ne yazık ki mümkün değil.

Peki Türkiye’de durumlar nasıl?

TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre işsizlik %11,3 seviyelerinde. Bu, gelişmekte olan ve nüfusunun çoğunu çalışma yaşındaki insanların oluşturduğu Türkiye için gerçekten kritik bir oran. Ancak mevcut sorunu anlamak için daha derinlemesine bir analiz yapmak gerekiyor.

Yine TÜİK verilerine göre genç işsizlik 2016 yılı ikinci çeyreği itibariyle %19,8. Bu durum yukarıda bahsettiğimiz sebeplerle paralellik gösteriyor. Türkiye’de kayıtlı çalışan sayısı ise 27 milyon 473 bin. Türkiye nüfusunun sadece üçte biri kayıtlı olarak çalışıyor. 15 yaş üzeri olup işgücüne dahil olmayanların sayısı ise daha fazla: 27 milyon 868 bin kişi. İş gücüne dahil olmayan bu nüfus içerisinde yaklaşık 2,5 milyon kişi de iş aramayıp çalışmaya hazır olan kesim. Zaten 3,5 milyon olan resmi işsiz sayısına bu sayıyı da eklersek işsiz sayısı 6 milyona çıkıyor.

Bir başka çarpıcı istatistik de şu: Genç nüfusun (15-24 yaş) %27’si ne okuyor ne de çalışıyor. Yani bu gençler ne işte ne okulda. Sadece bu istatistik bile gelecek adına endişelenmek için yetiyor.

Dijitalleşme ve otomasyon süreçlerinin giderek yaygınlaştığı ve iş hayatını dönüştürdüğü bir dönemde Türkiye’nin geleceği hiç şüphesiz elindeki nüfus potansiyelini ne denli iyi değerlendirebileceğine bağlı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap