Edenred’in her yıl, İPSOS araştırma şirketiyle çalışanlarla yönelik gerçekleştirdiği ‘Memnuniyet ve Motivasyon’ anket çalışması bu yıl, dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan 15 ülkeyi kapsayacak şekilde gerçekleştirildi.

İşsizlik oranındaki artışa rağmen ekonomisi büyüyen Türkiye’nin bu yıl da dahil edildiği araştırma kapsamında, Türkiye’de 18 yaş üstü 800 çalışanla görüşüldü. Araştırma sonuçlarına göre; geleceğe duydukları güven konusunda Türk çalışanlar, geçtiğimiz yıla göre biraz daha iyimser.

Ankette yer alan “ülkenin geleceğine duyulan güven” sorusuna aralarında ABD, Almanya, Fransa, Çin gibi ülkelerin yer aldığı 15 ülke çalışanlarının % 54’ü olumlu yanıt verdi. Türkiye’deki çalışanların ise % 50’si ülkenin geleceğine güven duyduğunu belirtiyor.

2016’da Türk çalışanlar daha umutlu

İPSOS araştırma şirketiyle gerçekleştirdiği araştırma, geçtiğimiz yıla göre 2016’da Türk çalışanların geleceğe güven konusunda daha iyimser olduğunu gösteriyor. Buna göre, 2015 yılında çalışanların %66’sı ülke geleceği konusunda güvensizken; araştırmanın 2016 yılı sonuçlarına göre bu oran % 46’ya düştü. Araştırmaya göre; en çok % 58’e varan oranla 30 yaş altı çalışanlar ülkenin geleceği konusunda umutlu. Umutsuz olduğunu beyan edenler arasında ise en yüksek oran % 57’lik bir oranla 45 yaş üstü çalışanlar.

Aynı araştırma Türkiye’deki çalışanların çalıştıkları kuruma olan güvenlerinin de 2016’da azımsanmayacak oranda arttığını gösteriyor. 2015’te çalışanların % 49’u çalıştıkları kuruma güven duyarken; 2016’da bu oran %67’yi geçmiş durumda.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap