kadınların çalışma indexiThe Economist yaptığı araştırma neticesinde, kadınların eşit haklarla çalıştığı en iyi ülkeleri belirledi. Listenin ilk sırasında İzlanda, Norveç ve İsveç yer alırken, son sırasını Japonya, Türkiye ve Güney Kore paylaştı.

Eğitim düzeyi, emek-gücüne katılım, ödemeler, çocuk bakım masrafları, annelik hakları, iş-okul uygulamaları ve diğer temsili verilere göre yapılan araştırmada ülkelerin bu veriler ışığında ortalaması çıkarıldı. İskandinav ülkelerinin başı çekiyor oluşu da dikkatlerden kaçmıyor.

Listenin ilk sıralarında yer alan İskandinav ülkelerinde kadınların, neredeyse erkeklerle eşit iş gücü haklarına sahip oldukları belirtilmiş. Hatta Finlandiya‘daki kadınlar, erkeklere göre daha yüksek derecelerde eğitim alıyor. Norveç‘te cinsiyete göre ücret farkı neredeyse hiç yok. Norveç ve İzlanda‘da ise meclis sandalyelerinin %44’ünü kadınlar dolduruyor.

Listenin son sırasında Türkiye’nin de yer aldığı ülkelerde daha çok erkek egemenliği olduğu ifade edilirken, kadınların üst düzeylere yükselmesinin zor olduğu, ücret eşitsizliğine maruz kaldıkları belirtilmiş.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap