Antalya’da düzenlenen “Türkiye-Rusya Medya Forumu“nda konuşma yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ve Rusya ortak yatırım fonunun hayata geçirilmesi hakkında açıklamalar yaptı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci

Rusya’nın önemli medya kuruluşlarından genel yayın yönetmeni ve haber müdürlerinin de aralarında bulunduğu 65 gazetecinin Türk meslektaşlarıyla buluştuğu, “Türkiye-Rusya Medya Forumu” Antalya’da başladı. Bakan Zeybekci, Belek Turizm Bölgesi’nde Global Connection Medya Grubu tarafından düzenlenen forumun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye ve Rusya ortak yatırım fonunun hayata geçirilmesi ile ilgili kararlılıklarını belirtti.

İşte Ekonomi Bakanı’nın açıkladığı o kararlar;

  • Akkuyu Nükleer Santrali’nde şu anda bir problem görünmüyor. Teknik hazırlıklar sürüyor. Yüzde 100 Rus sermayeli bir yapı için yola çıkıldı ancak Türk- Rus ortak yatırım fonu da kullanılabilir.
  • Ortak yatırım fonu ile üçüncü ülkelere de yatırım yapılabilir. Bu ülkeler arasında Suriye de olabilir. Sadece Suriye değil, Afganistan, Pakistan, Irak ve Afrika da yatırım yapılabilecek ülkeler arasında. Çünkü söz konusu ülkelerde çok büyük sorunlar yaşandı. Yeniden inşa edilmesi gerekiyor. Bu konuda Rusya ile ortaklık yapmak ana hedeflerimizden biridir.
  • Suriye konusunda geniş bir mutabakat var aramızda. Suriye ile ilgili bundan 1 ay öncesine göre çok daha iyi beklentilerimiz var.
  • Yatırımcıların Türkiye’de gayrimenkul almaları, Türk vatandaşlığına geçmeleri ve sınırsız oturma haklarıyla ilgili çalışmalarımızı bitirdik. Her kim nereden gelirse gelsin, özellikle Rusya’dan gelen dostlarımız; Türkiye’ye geldiniz, bizimle beraber aynı coğrafyada, aynı ülkenin kaderinin paylaşmaya geldiniz, ‘Başımız gözümüz üstünde yeriniz var’ diyoruz ve gerekli her şeyi yapıyoruz.
  • Türkiye ile Rusya arasındaki ticarette Rus Rublesi ve Türk Lirası’nın kullanılmasıyla ilgili teknik görüşmeler yapılıyor. Hedefimiz, Antalya’ya, Türkiye’ye gelen Rus vatandaşlarının ruble ile ödeme yapması, Rusya’ya giden vatandaşlarımızın da TL ile ödeme yapması.
  • Gayrimenkul alan yabancılara vatandaşlık ya da uzun süreli oturma izni verilmesi için çalışmalarında sona gelindi. 500 bin liralık bir ev alınması karşılığında bu hakların verilmesi konuşuluyor, ama daha makul seviyelerde olacağını söyleyebilirim.

Neden başka ülkenin turizmini destekleyelim?

Konuşmasında AB vize muafiyetine de değinen Zeybekci, Avrupa Birliği’yle vize anlaşmasının Türklerin Avrupa’da tatile gitmesine neden olabileceğini söyleyerek, “Türklerin yurt dışında tatil yapmasını neden isteyeyim? Vize muafiyeti ile bu ülke vatandaşı başka ülkelerin turizmini destekler hale gelecek” dedi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap