Türkiye’nin en büyük bilişim distribütörü Index Grup‘un kurucusu ve CEO’su Erol Bilecik, geleceğin teknolojileri ve Türkiye’nin yapması gerekenleri anlattı.

Apple başta olmak üzere 28 yıldır birçok teknoloji markasının distribütörülüğünü yapan Index Grup CEO‘su Erol Bilecik, Hürriyet gazetesinin sorularını yanıtladı. Türkiye’nin sadece teknoloji kullanan değil üreten bir toplum olması gerektiğini savunan Bilecik, “Neden her mahallede bir teknokent olmasın” diyor.

Erol Bilecik‘in röportajından öne çıkanlar;

Teknoloji üretmekte geriyiz

Biz oyuna geç başladık. Temel olarak yapamadıklarımız da var. Kendi dinamiklerimize bakınca bazı noktalarda şanssızlıklar da var. İnovasyon kültürümüz yok, biz genelde teknoloji konularında takipçi olmayı kabul etmişiz ama bu da bundan sonra da böyle olacak anlamına gelmez. Ayrıca diğer yandan da yeni teknolojilerin çok iyi bir kullanıcısıyız. Yeni teknolojileri kullanıcı bazında çok seven bir toplumuz. Bu övülecek bir şey değil ama böyle. İnovatif olarak, kendi yazılımımızı yaratmak olarak baktığımızda, kendi teknolojimizi yaratıp ihraç etmek konusunda maalesef atılması gereken adımların gerisindeyiz.

Teknolojide yeni bir dönem başlıyor

Nesnelerin internetiyle yeni bir dalga geliyor. Bunu biraz daha net hissedeceğiz. Bu da bağlantılı bir hayat… Belki bir süre sonra herkes kendi cipini takıp geziyor olacak. 20-30 yıl önce çekilen bilim kurguların çoğu hayata geçti.

Önümüze bakmalıyız

  • Türkiye’nin bu konuda liderliğe ve eğitime ihtiyacı var. Bunlar neden 10 yıl önce başlamadı diye tartışmak yerine, önümüze bakmalıyız. Türkiye’de girişimcilik kültürü iyi bir yere oturdu ama yeterli değil, gelişmesi gerekiyor.
  • Bugün ilkokul seviyesinde kodlamanın olması ileriye ümit veriyor.
  • İnşaat sektöründe dünyaya bakın iki şey konuşuluyor, akıllı şehirler, akıllı yollar… Bunlara akıllı trafiği de ekleyin. Otomotiv sektörüne bakın araçların yüzde 20’si yazılım alt yapısıyla çalışıyorlar.
  • Hackerlar arabalarınızı hacklerse ne olacak? Bunlar fantezi gibi gelebilir ama konuşuluyor. Bilişim sektöründe en büyük gelişmelerin olacağı alanlardan biri de güvenlik.

Daha keşfedilecek çok şek var

Bilişim teknolojileri yatay sektör her sektörü etkiliyor. Hangi sektör mail olmadan yaşayabilir. Keşke 10 yıl önce ülke olarak bu noktalara gelseydik. Bizden de Twitter’lar, Facebook’lar, Uber’ler çıkabilirdi. Ama enseyi karartacak da bir durum yok. Teknoloji dünyasında birçok gurubun da söylediği gibi şu güne kadar olanlar ancak yüzde 1’dir. Bir bakış açısıyla bakarsanız her şey keşfedilmiş gibi gelebilir, ancak olsa olsa yüzde 1’i keşfedilmiştir gözüyle bakmak gerekir.

Teknokentlerin sayısı az

Türkiye’nin bu konuda seri hamleler yapması lazım. Bakan Mehmet Şimşek’i geçenlerde keyifle izledim. AB’nin kestiği vergi cezaları sonrası Apple’ı Türkiye’ye çağırdı. Bu, gazete çağrısının ötesine gitmeli. Yazılım teknolojilerinin gelişmesini istiyorsak bunun için yazılım şirketlerine kolaylık sağlanmalı. Sadece yazılım işiyle ilgilenenlere özel imtiyazlar yapılsa bu bizim petrolmüz olur. Bazı teknokentlerde çok güzel işler yapılıyor ama sayısı az. Her mahallede bir teknokent yapılsa ne olur. Cesur ve çılgınca adımlar atılmalı. Bu, çok konuşuluyor. Yeni para birimi olsa bu hız olurdu diyenler var. Türkiye bilişimde liderlik ve eğitim hamlesiyle çok şey yapabilir.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap