Ekim 2017'de vizyona girmesi planlanan ve Türkiye'nin belirlediği Oscar adayı filmi "Ayla", 90. Oscar Ödülleri'nde "En İyi Yabancı Film" kategorisinde Türkiye'yi temsil edecek. 

Oyuncu kadrosuyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Ayla'nın yönetmenliğini Can Ulkay üstlenirken, filmin başrollerini; Çetin Tekindor, Taner Birsel, İsmail Hacıoğlu ve Ali Atay gibi yetenekli ve usta oyuncular paylaşıyor. 

Senaryosunu Yiğit Güralp'in yazdığı ve müzikleri de Fahir Atakoğlu tarafından hazırlanan film de;  Duygu Yetiş, Büşra Develi, Erkan Petekkaya, Esra Dermancıoğlu, Damla Sönmez, Altan Erkekli ve Sinem Öztürk gibi başarılı oyuncular da yer alacak ve söz konusu yapım 90. Oscar Ödülleri'nde Türkiye'yi temsil edecek. 

Kore Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir hayat hikayesinden yola çıkarak oluşturulan Ayla'nın konusu ise kısaca şu şekilde;

1950 yılında savaşta yer alan Süleyman Astsubay savaş meydanında küçük bir kız bulur. 5 yaşındaki bu Koreli kız yetimdir ve nereye gideceğini bilmemektedir. Astsubay kızı yanına alır ve ”Ayla” ismini verir. Kısa sürede birliğin neşesi haline gelen Ayla ile astsubay kısa sürede baba-kız gibi olurlar. Ancak 15 ay sonunda birliğin Türkiye’ye geri dönme kararı çıkar. Ayla’yı bırakıp dönmek istemeyen Süleyman Astsubay her yolu denese de Kore kanunlarını aşamaz. Küçük kızı geride bırakmak zorunda kalan Süleyman ve yetimlere uygulanan sisteme dahil olarak yetimhaneye verilecek olan Ayla son vedalarında tekrar bir araya gelmeye söz verirler.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap