Türkiye’de geçtiğimiz yıl itibarıyla en yüksek gelir Ankara’da görülürken, gelir dağılımındaki eşitsizliğin en düşük tespit edildiği bölge; ”Zonguldak, Karabük, Bartın” ve “Erzurum, Erzincan, Bayburt” oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden faydalanarak, Ajans Press tarafından Türkiye’nin gelir haritası çıkarıldı. Derlenen bilgilere göre Türkiye’nin en yüksek gelire sahip bireyleri Ankara’da yaşıyor.

Ankara, 26 bin 486 liralık fert geliriyle İstanbul’u 445 lira farkla geride bırakarak Türkiye’nin en yüksek gelire sahip kenti oldu. Türkiye genelinde 2015 yılında ortalama 16 bin 515 lira olan fert geliri, geçtiğimiz yıl 19 bin 139 liraya yükseldi.

Gelir adaletsizliği artıyor

Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) edinilen bilgilere göre, geçtiğimiz yıl fert gelirinde Ankara’nın ardından 26 bin 041 lira ile İstanbul, 23 bin 612 lira ile İzmir en yüksek gelirli iller oldu. Hane halkında kullanılabilir fert gelirinin en düşük olduğu bölgeler ise 8 bin 679 lirayla “Mardin, Batman, Şırnak” ve Siirt olurken, bu bölgeleri bin 794 lirayla Şanlıurfa-Diyarbakır, 11 bin 88 lira ile de “Van, Muş, Bitlis, Hakkari” bölgeleri izledi.

Zenginlerin gelirinin yoksulların gelirine oranının en yüksek olduğu bölge ise 8.1 kat ile Mersin-Adana oldu. Bu oran İstanbul’da 7.4 kat olarak hesaplandı. Öte yandan dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise yüksek gelire sahip yüzde 20’lik grubun gelirinin, en düşük paya sahip yüzde 20’lik gelir grubunun 7.7 katı üzerinde olması oldu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap