Türkiye’nin dört bir yanından en yetenekli çocukların bir arada yarışarak Bilsem Bilim Sanat Merkezleri’nde özel bir eğitim almasını sağlayan Bilsem sınavı, bu yıl da öğrenci avına devam ediyor.

Okullardaki sınıf öğretmenlerinin referansını alan çocukların katılabildiği sınavda, başarılı olan öğrenciler çok özel bir geleceğe sahip oluyor.

Milli Eğitim Bakanlığınca yürütülen Bilsem Bireysel Değerlendirme, 08 Haziran 2018 tarihinde ülke genelinde tamamlandıktan sonra 20 Haziran 2018 tarihinde meb.gov.tr adresinden açıklanacak. Bilsem mülakat olarak da bilinen bu ikinci aşamada aday öğrencilerle yüz yüze mülakatlar gerçekleştirilecek.

Sınavın bir önceki aşaması olan yazılı sınav aşaması ise geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilmişti. O sınavda yeterli düzeyde puan alan öğrenciler, Bilsem 2. aşamaya girmeye hak kazanıyor. Sınavlardaki konular daha çok öğrencilerin bilgisinden çok, zekasını ölçmeyi hedefleyen zeka testi sorularından oluşuyor. Bu nedenle sınavın asıl amacı bilgili değil, bilgiyi iyi kullanabilen ve ölçebilen genç yetenekleri keşfetmek. İkinci aşamada daha çok Genel Zihinsel, Resim ve Müzik alanlarında durulacağı açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör, "grup tarama uygulamasında başarılı olan öğrencilere uluslararası standartlara sahip testler uygulanacak. Bu testlerde yapılan bireysel değerlendirme sonunda, ortalamanın üstünde puan alanların tümü Bilim ve Sanat Merkezleri'nde eğitim almaya hak kazanacak." açıklamasında bulundu.

Bilim ve sanat merkezlerine yerleşmeye hak kazanan öğrenciler 16 Temmuz - 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında bilim ve sanat merkezine kayıtlarını yaptırabilecek.

Bilsem sınavıyla ilgili detaylı bilgileri ve sınav takvimini meb.gov.tr adresinden edinebilirsiniz.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap