Türkiye’de mobil operatörleri, fiber altyapı yatırımlarına devam etmenin yanı sıra 4.5G mobil altyapısı ile tüketicinin kullanacağı servisler inşa ederek, hızla gelişen telekomünikasyon sektörünün ihtiyaçlarına çözüm üretiyor.

Geçtiğimiz yıl Nisan ayında hizmete girip mobil internet hızını üst seviyeye taşıyan 4.5G’de Türkiye’nin en güçlü altyapılarından birini kuran Turkcell, sektörde yatırımın başını çekiyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, BTK’nin 2016 yılı dördüncü çeyreği mobil yatırım analizine bakıldığında Turkcell’in son yıllardaki yatırım liderliği göze çarpıyor.

Üç aylık mobil yatırım (milyon TL)

2016 yılı yaklaşık 4,3 milyar TL mobil yatırım olmasının yanı sıra 2015 yılı 4,5G yetkilendirmelerinin etkisiyle ortalama 14,7 milyar TL ile en fazla yatırım yapılan sene oldu. 2016 yılı dördüncü çeyreğine bakıldığında ise; Turkcell’in 520 milyon TL ile en fazla yatırım gerçekleştiren mobil operatör olduğu ve ardından Avea’nın 328 milyon TL ve Vodafone’nin 283 milyon TL mobil yatırım gerçekleştirdiği görülmekte.


Turkcell, pazar rekabetinde yine birinci

Mobil operatörlerin net satış verilerine göre hesaplanan üçer aylık pazar payları incelendiğinde, bir önceki döneme göre pazar payı 0,8 puan artan Turkcell’in 2016 yılı dördüncü çeyrek dönemde %40,9 oran ile birinci seviyede olduğu görülmekte.

Mobil işletmecilerin toplam gelire göre % pazar payları

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap