Turkcell, Gamecell adı altındaki yeni platformuyla Türkiye’de yaklaşık 30 milyon kişinin yer aldığı, 2 milyar lira civarında bir pazar büyüklüğü olan oyun pazarına giriş yaptı.

Turkcell‘in yeni markası Gamecell’in tanıtım toplantısında konuşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün oyun pazarının dünyada ve Türkiye’deki gelişiminden bahsederek dünyayı şekillendiren teknolojilerden ve değişen trendlerden en fazla etkilenen sektörün ciddi bir hacme sahip olduğunu söyledi.

Dünyada 100 milyar dolarlık pazar

Sektörün değişimlere hızlı şekilde adapte olup kendini geliştirdiğini dile getiren Bütün, sektörü değiştiren ve geliştiren en önemli etkilerden birinin de 4,5G ve fiber teknolojisi olduğuna işaret ederek, dünya ve Türkiye pazarına ilişkin şu bilgileri verdi;

Dünyada 2,1 milyar insan oyun oynuyor, bu neredeyse tüm dünya nüfusunun üçte biri. Bunlardan 700 milyonu oyunu online oynuyor. Oyun sektörünün tüm dünyada 100 milyar dolarlık pazar hacmi var.

Türkiye’ye baktığımızda sektörde 30 milyon oyuncu var ve bunların 18 milyonu para ödüyor. Toplamda 2 milyar liralık oyun pazarında kişi başı harcama yaklaşık 110 lira. Mobil oyun gelirleri ise 600 milyon lira civarında. Türkiye bu haliyle dünyada oyun gelirlerinde en büyük pazar konumundaki ilk 100 ülke arasında 16. sırada yer alıyor. Türkiye’deki e-Spor kategorisi de hızla büyüyor.

Türkiye oyun pazarı dünya pazarından binde 7 pay alıyor, burada bir şeyleri değiştirmek lazım. Biz Turkcell olarak sahip olduğumuz dinamikler ve altyapı ile pazarda fark yaratacağımız oyun sektörüne Gamecell ile girmiş bulunuyoruz. Gamecell sadece oyun alınan bir oyun market değil, entegre bir oyun platformu.

Gamecell’deki uygun ödeme koşulları pazarı tetikler

 

Gamecell’de Hive, Buzz, ePİN, Market ve App olmak üzere 5 ana kategori bulunduğunu dile getiren Bütün, platform içinde dünyadan ve Türkiye’de devam eden turnuvalar ve takımların sıralamaları, oyuncularla ilgili bilgilerin bulunmasının yanı sıra kullanıcıların turnuva düzenleyebileceğini ya da turnuvalara başvurabileceğini söyledi.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün, Gamecell‘in açılışına özel bir ay boyunca tüm oyunlarda yüzde 25 indirim yapacaklarını söyledi. Dünyada her üç kişiden birisinin, Türkiye’de ise 30 milyon kişinin oyun oynadığı bir dönemde bulunulduğuna işaret eden Bütün, “BigKazan işbirliği ile hayata geçirdiğimiz Gamecell ile hedefimiz Türkiye’de 30 milyon oyuncuya ulaşmak.” dedi.

NBA’den fazla izleniyor

E-Spor organizasyonlarını 2015’te 188 milyon kişinin izlediğinin altını çizen İsmail Bütün, sözlerini şöyle sürdürdü;

Bu maçları dünyanın en fazla seyirci çeken ligi NBA’den bile daha fazla kişi seyrediyor. Dünyada 14 binden fazla amatör takım, 60 binden fazla e-Spor oyuncusu var. Bunların 4 binden fazlası lisanslı e-Spor oyuncusu. Pazarın büyüklüğü bu yıl yüzde 50’den fazla artışla 2 milyar liraya ulaştı. 2019 yılında ise bu rakamın 1,5 milyar doları aşması bekleniyor. O nedenle e-Spor turnuvalarını Türkiye’de de gerçekleştirmeyi çok istiyoruz.

 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap