Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin (CERN), 2017 yılının ilk altı ayı içinde açtığı 89 ihalenin dördü Türk şirketler tarafından kazanıldı. Alınan ihalelerin toplam tutarı ise 300 bin avronun üstünde oldu.

Mart ayında Kayseri’de bulunan Gözüküçük Makine, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) için özel olarak ürettiği 4 bin 480 adet 3 farklı tip hassas koruma kalkanı onay süreçlerini tamamlayarak teslim edildi. Batı ve Kuzey Avrupa ülkelerinin %75’ine ihraç gerçekleştiren Gözüküçük Makine, yerli iş gücü ve son teknolojii üretim makineleri kullanıyor. Enerji, elektrik , elektronik, medikal ve makine sektörleri ile çalışan Gözüküçük Makine, metalden hassas parça üretimi gerçekleştiriyor.

En son Haziran ayında sonuçlanan ihalelerde 2 ayrı ihaleyi kazanan şirket EGE/GEMA Endüstriyel Kontrol ve ASAŞ Alüminyum, ALICE deneyi ile dedektör soğutma sistemi için hassas kontrol valfleriyle Super Proton Synchrotron (SPS) hızlandırıcısında yer alan radyo frekans koaksiyel kablo takımları için özel alüminyum tüplerin hazırlıklarına devam ediyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden (TOBB) gelen yazılı açıklamaya göre, Türk şirketlerin CERN ihalelerinin pazarında daha aktif bulunabilmesi ve ihale süreçlerini rahat takip edebilmesi adına çalışmalar artırılacak. TOBB, kendi bünyesi içinde kurduğu CERN Sanayi İrtibat Ofisi'nin gerçekleştireceği çalışmalara hız kazandırmayı planladığını açıkladı.

2026 yılına kadar devam edeceği planlanan çalışmalar, atom altı parçacık fiziği ve birçok bilimsel araştırma ve buluşları kapsıyor. CERN, bu projelerin devamı için bu yıl açılmış ihalelerin geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında alım sayısının %100 arttığını belirtti.

Dört şirketin önümüzdeki sene içerisinde daha çok artacağını umut eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Daha çok Türk firmasının ihalelere başvurmasını bekliyoruz. TOBB olarak bu sürece yoğunlaşacağız" açıklamalarında bulundu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap