Peak Games, dünyanın önde gelen oyun ve oyuncak üreticilerinden ABD‘li Hasbro‘ya dava açtı.

Telif hakları ihlali iddiası ile açılan dava, Peak Games’in Toy Blast adlı oyununun Hasbro tarafından tamamen kopyalanarak farklı bir isimle piyasaya sunulduğu için açıldı.

Davanın Peak Games’in ABD ofisinin bulunduğu Kaliforniya eyaletinde görüleceği belirtildi. Davada Peak Games’i Apple, Google, Dropbox, Uber gibi teknoloji şirketlerinin de hukuk bürosu olan Fenwick & West temsil edecek.

Dava dosyasında, davalı Hasbro’ya ait oyunun tüm ayrıntıları ile Toy Blast’ın bir kopyası olduğu ifade ediliyor. Dosyada, benzerlik ya da esinlenme sınırlarının aşıldığına ve Toy Blast’ın orijinal unsurlarının Hasbro tarafından tamamen kopyalandığına dikkat çekiliyor.

peak-games-04

Peak Games San Francisco Genel Müdürü Erdem İnan dava ile alakalı şu açıklamayı yaptı:

“Bizi Peak Games yapan, Türkiye’den tüm dünyaya dokunan teknolojiler ve ürünler yapma hayali ile ortaya çıkmış 100 harika insan. Tüm ekibin büyük emek ve fedakarlıkla ortaya koyduğu ürünleri, Hasbro’nun ya da herhangi başka bir şirketin kopyalamasını ve bizim oluşturduğumuz değerden yararlanmak istemesini kabul edilemez buluyoruz. Bu şartlar altında, açtığımız davanın global mobil oyun endüstrisi için örnek olacağını düşünüyoruz.”

2015 yılının ilk çeyreğinde kullanıcılara sunulan Toy Blast, iOS ve Android platformlarında oynanabiliyor. Toy Blast, puzzle oyunları kategorisinde dünya genelinde üst sıralarda ve her gün on milyonlarca oyuncuya ulaşıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap