Türk kahvesinin gerek kavrulması gerek servisiyle tüm dünyaya yayılmış bir namı var. Ancak bunun yanında gerçekleştirilen yeni incelemelerde Türk kahvesi akademik literatüre girerek, 65 farklı tat ve kokuyu içinde barındırdığı bulunmuş oldu.

Ege Üniversitesinde yapılan çalışmalar sonucunda, 500 yıldan fazla geçmişe sahip Türk kahvesinin lezzeti, üniversitede gerçekleştirilen doktora çalışmasıyla akademik literatüre girmiş oldu. "Türk Kahvesinin Karakteristik Lezzetinin GC/MS ve Lezzet Profili Analizi ile Belirlenmesi" adlı çalışmayı, Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Elmacı ve doktora öğrencisi Jülide Kıvançlı oluşturdu. Türk kahvesi ile ilgili yapılan ilk çalışma oldu.

Prof. Dr. Elmacı, Türk kahvesinin kültürü üzerine ulusal akademik yayınlar yapıldığını ancak lezzetine yönelik çalışma bulunmadığını belirtti. Dünyada da hiç Türk kahvesiyle ilgili çalışma yapılmadığını vurgulayan Elmacı, bu çalışma ile Türk kahvesinin ününü arttırmayı hedeflediklerini belirtti.

Elmacı, Türk kahvesinin kavrulmasına göre taleplerin değiştiğinden bahsederek, "Yaptığımız analiz sonucunda hafif kavrulmuş kahvede 50, orta kavrulmuşta 59 ve çok kavrulmuş Türk kahvesinde 65 farklı tat ve koku maddesi saptandı. Ayrıca Türk kahvesini duyusal olarak da analiz ettik. Türk kahvesinde kavrulmuş, baharatımsı, acı, ekşi, tatlı, odunumsu, meyvemsi, toprağımsı, tütünümsü tat ve kokuyu belirledik. Buna göre hafif kavrulmuş kahvede ekşi, tatlı, meyvemsi özellikleri tespit ettik. Orta kavrulmuşta ise kavrulmuş, baharatımsı, odunumsu, meyvemsi ve tütünümsü özellikler, yine çok kavrulmuşta ise kavrulmuş, acı, baharatımsı, odunumsu ve toprağımsı tat ve kokunun belirleyici olduğunu saptadık" açıklamalarını yaptı.

kaynak:CNN Türk


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap