Teknoloji devi Apple‘nin dünya genelinde oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olması haliyle, kötü niyetli hackerlerin hedefi noktası olmasına neden oluyor. Oldukça donanımlı bir güvenlik sistemi bulunduğu belirtilen Apple‘nin, bu saldırılarla mücadelesi uzun yıllardır sürüyor; ancak geçen günlerde ortaya atılan bir iddia sonucunda, 300 milyondan fazla, bulut depolama sistemi iCloud kullanıcısının hesabının ele geçirildiği belirtildi.

Türk hacker grubu Turkish Crime Family, Motherboard.com sitesine erişerek, yayınladığı videoda Apple‘nin istedikleri ücreti vermesi karşılığında hesapları silmeyeceklerini açıkladı. Videoda belirtilenlere göre Turkish Crime Family, Apple‘den, hesapları silmemek için 75 bin dolar değerinde bitcoin veya 100 bin dolarlık iTunes hediye kartı istedi.

Apple‘ye göz dağı vermek için; videoda bir iCloud kullanıcısının hesabına erişen ekip, kullanıcının bütün fotoğraflarına erişerek hesabı silebileceklerini gözler önüne serdi. Bütün bu gelişmelerin ardından Apple cephesinden yapılan açıklamada, iCloud hesaplarının düzenli olarak takip edildiği belirtildi.

Videonun doğruluğu veya sahteliğiyle alakalı kesin bir bilgi bulunmasa da, hızlı bir şekilde yayılan bu bilgi Apple kullanıcılarını oldukça huzursuz etmeyi başardı. Fortune‘de yayımlanan haberde yer verilen bilgilere göre; teknoloji devinin, videoyu yayınlayan kişiyi bulmak için güvenlik güçleriyle iletişimde olduğu da verilen bilgiler arasında bulunuyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap