88.kez Akademi tarafından düzenlenecek olan Oscar ödül töreninde “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisinde aday adayı olarak gösterilen yönetmen Mustafa Kara‘nın ödüllü “Kalandar Soğuğu” filmi ile heyecanlanmış, daha sonrasında filmin elemeleri geçemeyerek ilk 9’a giremediğini öğrendiğimizde aynı soruyu sormuştuk: Türk filmleri neden Oscar’a aday olamıyor?

Metin Erksan’ın ‘Sussuz Yaz‘ filmi ile başlayan Oscar’a adaylık sürecinden günümüze kadar gelen süreçte Türk sinemasının istediği başarıyı bir türlü yakalayamaması hepimizin bildiği bir durum. 2008’de Oscar yarışında Türkiye’yi temsil eden Ceylan, “Üç Maymun” filmi ile Akademi ödüllerinde son dokuz film arasına kalmayı başarmış ve bu şanssızlığı bir nebze de olsa kırmıştı.

Geçen sene Cannes Film Festivali‘nde ayakta alkışlanıp, Amerikan basını tarafından övgüyle bahsedilen Deniz Gamze Ergüven‘in yönettiği ‘ana dili Türkçe, oyuncuları ve yönetmeni yerli eser’ ülkemiz adına en büyük şansı elde ettiğimiz Mustang‘ı Türkiye’deki seçici kurul geri çevirerek Fransa’ya kaptırmış ve yerine Sivas filmini göndererek Oscar yarışına giden adaylık sürecinde sınıfta kalmıştı.

Oscar’a aday adaylığından adaylığa geçmek için filmlerin iyi olması tek başına yeterli olarak görülmüyor. Filmlerin ABD dağıtımcısının olması, yabancı festivallerde gösterime girilmesi, Amerikan popüler sinema anlayışına aykırı olmaması, Amerika’da vizyona girilmesi, PR faaliyetlerinin doğru bir şekilde yapılması gibi gerekçeleri sıralamak mümkün.

Bu aşamada tanıtımları çoktan başlayan, isimleri daha kolay hatırlanan ve daha rahat izlenen filmler Akademi üyelerince seçiliyor. Türk filmlerinin “aday adayı” olarak kalmasının sebebi yerel sorunların evrensel boyuta taşınamaması, ancak yerel kalarak Akademi üyelerini derinden etkileyebiliriz inancıyla devam etmesi ve yukarıda belirtilen gerekçelerin gerçekleşmemesi olarak gösteriliyor.

Geçmiş adaylık sürecine baktığımızda Türk sinemasında Susuz Yaz, Uçurmayı Vurmasınlar, Piyano Piyano Bacaksız, Manisa Tarzanı, Eşkiya, Gönül Yarası, Dondurmam Gaymak, Takva ve Bal filmleri Türkiye’nin Oscar heykeli için Amerika’ya yolladığı filmler. Bunun dışında 1982’de Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü kazanan Yol filmi politik nedenlerden dolayı Oscar’a gönderilememişti.

İlk kez 1964’te Altın Ayı ödüllü “Susuz Yaz” ile Oscar’a başvuran Türkiye ikinci başvuru için 25 yıl bekledikten sonra 1989’da Tunç Başaran’ın “Uçurtmayı Vurmasınlar” filmi ile yarışa girmiş ve 90’larda belli aralıklarla başvuru yapmaya devam etmişti.

2000’li yıllarda bu başvuru grafiği düzenli bir hal almıştı. O yıllarda adaylığa yakın olarak gösterilen Nuri Bilge Ceylan filmleriydi. Nuri Bilge Ceylan filmlerinin ödüle yakın gösterilmesindeki sebep filmlerinin Amerika haklarının satın alınması, sınırlı sayıda da olsa Amerika’da vizyona girmiş olması.

2008’deki Üç Maymun ile Oscar yarışında Türkiye’yi temsil etmesinden sonra 2011’de Bir Zamanlar Anadolu’da filmi tekrar aday olan Nuri Bilge Ceylan’ın özellikle bu iki filmi Oscar alma potansiyeli fazla olan filmler olarak gösteriliyordu. 2014 yılında Cannes Film Festivali‘nde Altın Palmiye ödüllü Kış Uykusu filmi Oscar yarışına aday olmasına rağmen ilk 9 film arasına girememişti.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap