Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye‘nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviye olan “Baa3″ten 1 basamak aşağısında bulunan “Ba1” seviyesine düşürdü.

Kuruluş Türkiye‘nin not görünümünü “durağan” olarak belirledi.

İki senedir artan dış kırılganlıkların son zamanlarda yaşanan siyasi belirsizlikler ve kararsız yatırımcı algısı nedeniyle arttığına dikkat çeken Moody‘s, yabancı sermayeye bağımlı olması nedeniyle bu durumun Türkiye’nin kredi görünümünü olumsuz etkilediğini söyledi.

Moody‘s indirim kararının bir diğer nedeninin ise “Türkiye‘nin kurumsal gücünde yaşanan erozyon” olduğunu söyledi. 15 Temmuz’da yaşanan başarısız darbe girişimi öncesinde de gözlemlendiğini söylediği bu durumun son günlerde arttığını, bunun da önümüzdeki yıllarda hem büyüme performansına hem de gerekli yapısal reformların hayata geçirilmesine olumsuz yansıyacağını belirtti.

Standard & Poor’s da darbe girişimi sonrası Türkiye’nin notunu indirmişti. Böylece Moody’s‘in indirimiyle beraber Türkiye‘nin üç büyük derecelendirme kuruluşundan ikisindeki notu yatırım yapılabilir seviyenin altında olmuş oldu.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap