Şili’den Brezilya’ya, Arjantin’den Kolombiya’ya, şu aralar bütün Güney Amerika’da Türk dizileri fırtınası esiyor. Tüm dünyada büyük bir ciro yakalamayı başarmış Türk dizilerinin Güney Amerika’da neden bu kadar çok sevildiğinin yanıtı ise BBC’de yayınlanan bir araştırma yazısıyla arandı.

Yazıda Şilili bir kadın Türk dizileri ile alakalı şu yorumu yaptı;

“Türk dizilerinde Amerikan dizilerindeki klişeler yok. Dizilere daha kolay bağlanılıyor ve seks fazla abartılmıyor.”

Perulu bir üniversite öğrencisinin yorumu ise şu şekilde;

“Arkadaşlarımla toplanıp Türk dizileri geceleri düzenliyoruz. Senaryolar zekice, aktörler çok yakışıklı. Hepimizin birer favorisi var.”

Kolombiya’da 2014 yılında en çok izlenen dizi Binbir Gece oldu. Uruguay’da şu anda yayınlanmaya devam eden Muhteşem Yüzyıl ise reytinglerde ikinci sırada yer alıyor.

Şili‘nin en büyük televizyon kanallarından birinin program müdürü olan Patricio Hernandez yazıda, diziyi uluslararası piyasada görüp çok beğendiğini ve icra kuruluna önerdiğini belirterek “Bir Türk dizisinin Şili pazarında tutmasının zor olduğunu söylediler ve fikri reddettiler“ dedi.

Diziyi bir yıl sonra başka bir kanal; Mega satın aldı.

Şimdi Mega’nın Genel Müdürü olan Hernandez, “Reytinglerimiz çok düşüktü. Bir an önce yükseltmemiz gerekiyordu” diyor ve kanalın dış içerik müdürüyle akıllarına Türk dizisinin geldiğini söylüyor.

Büyük bir pazarlama projesinin ürünü olan Türk dizileri şu anda tüm dünyada 400 milyonun üzerinde aktif izleyiciye sahip.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap