Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti arasında, Türk Akımı Gaz Boru Hattı Projesi‘ne ilişkin anlaşma imzalandı.

23. Dünya Enerji Kongresi için İstanbul’da bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kongre sonrası Mabeyn Köşkü‘nde baş başa görüştü. Basına kapalı gerçekleşen görüşme 1 saat 40 dakika sonra sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mabeyn Köşkü’nde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak (sağda) ile Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak (solda) arasında anlaşma imzalandı. ( Metin Pala - Anadolu Ajansı )

Görüşme sonrası Enerji Bakanı Berat Albayrak ve Rus Enerji Bakanı Aleksandr Novak Türk Akımı anlaşmasını imzaladı. Ardından Erdoğan ve Putin ortak basın açıklaması düzenledi.

Normalleşme sürecine inancım tam

Bugün gerçekten Sayın Başkan’la (Putin) dolu dolu bir gün geçirdik. Sonunda bu az önce imzalanan anlaşmalar, imzalanacak hale geldi ve burada nokta, başkanlar huzurunda konmuş oldu. Türkiye ile Rusya arasındaki normalleşme sürecinin hızla devam edeceğine olan inancım tamdır. Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı

Rusya kısıtlamaları kaldırıyor

Bugün Rusya hükümeti bir karar aldı. Türkiye’den ihraç edilen ve kısıtlama olan bazı kalemlerin Rusya’ya tekrar ithalatını açıyoruz. Özellikle narenciye ve diğer yaş meyve sebze ve tarım ürünlerini Rus piyasasına açmış olduk. Bu, karşılıklı yarara dayalı bir karar sonuçta. Çünkü Rusya’daki tarım sektörü bu tür tarım ürünlerini üretmiyor. Türkiye’den bu kalemler Rusya’ya ithal edilince bizdeki fiyatlar düşecektir. Vladimir Putin Rusya Devlet Başkanı

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap