Rus doğalgazını Türkiye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan 7 milyar dolarlık “Türk Akımı” projesini Rusya’nın ardından Türkiye de bugün onayladı. Projenin inşaatının 2019’da tamamlanması planlanıyor.

Rus doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan Türk Akımı boru hattı projesi 16 Aralık’ta Rus Hükümeti tarafından onaylanmıştı. Rusya ve Türkiye arasında imzalanan anlaşma Türkiye tarafından da onaylanarak bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Başlangıç noktası Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki kentlerinden Krasnodar olan boru hattı Karadeniz’in altından geçirilerek Trakya üzerinden Türkiye topraklarına girecek. Her biri 15 milyar 750 milyon metreküp kapasiteli dört hattan oluşacak Türk Akım’ının Karadeniz’in altından geçecek bölümünün uzunluğu 910 kilometreyi bulacak. Hattın Trakya’dan başlayacak olan kara bölümünün uzunluğu da 260 kilometre olacak.

Hat üzerinden aktarılacak olan yıllık 63 milyar metreküp gazın 14 milyar metreküplük bölümü Türkiye’de kullanılacak. Kalan 49 milyar metreküp doğalgaz ise Avrupa’ya aktarılacak.

Gazprom Başkanı Aleksey Miller, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinin deniz altından geçen bölümünün inşasına 2017’nin ikinci yarısında başlanacağını söyledi. İnşaatın 2019 sonuna kadar tamamlanacağını açıklayan Miller, projeyi inşa edecek yüklenici firmanın henüz seçilmediğini de söyledi. Projenin inşası için 7 milyar dolar yatırım yapılacağı öngörülüyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap