Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada kültür-sanat bazlı 331 projeye tam 25 milyon 131 bin 675 lira destek sağlanmasına karar verildiği açıklandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı tarafından yapılan yazılı açıklamada gençlerin kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılımının artırılmasının amaçlanıldığı GENÇDES programı kapsamında 331 projeye 25 milyon 131 bin 675 lira destek verildi. 2015 yılında 53 milyon 600 bin lira olan bu bütçe, 1 yıl sonra neredeyse %300 katına ulaştı.

Bakan Nabi Avcı, konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

Bu program bize gençlerimizin sanat ufkunun ne kadar geniş ve zengin olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bir diğer memnuniyetimiz de başvuruların sadece büyükşehirler değil, ülkemizin hemen her yöresinden yapılmış olması. Bu süre içinde bin 902 proje başvurusu yapıldı. GENÇDES programı birinci grup başvuruları sonucunda Değerlendirme Kurulumuz 331 projenin toplam 25 milyon 131 bin 675 lira tutarında desteklenmesine karar verdi

GENÇDES programı Eser Üretim Desteği, Etkinlik ve Proje Desteği ile Sanatsal Faaliyet Desteği olmak üzere 3 ana daldan oluşuyor.

  • Eser Üretim Desteği başlığı altında genellikle tüzel kişiler,  tarihin önemli şahsiyetleri ve olayları ile masal kahramanlarının tanıtımına yönelik Belgesel Film ve Uzun Metraj Animasyon dallarında, çocukların sorumlu birey olarak yetişmelerine katkı sağlayacak içeriğe sahip Bilgisayar Oyunu ve Uzun Metraj Animasyon dallarında başvurular yapıyor.
  • Etkinlik ve Proje Desteği başlığına ise 14-29 yaş arasındaki gençler ile onlara ve çocuklara yönelik etkinlik ile projeler hazırlayan gerçek ve tüzel kişilerin geleneksel sanatlar, sahne sanatları, plastik sanatlar, edebiyat, müzik, sinema dallarında proje başvuru yapabilmekte.
  • Ayrıca Sanatsal Faaliyet Desteği başlığı altında, 14-29 yaş arasındaki gençlere kısa metrajlı animasyon film, belgesel film, kısa film, dergi, edebi eser yazımı, tiyatro metni yazımı, müzik yapımı alanlarında destek verilecek.

Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap