Shell’in Türkiye ortağı Turcas Petrol, grup içindeki diğer enerji şirketlerini devralarak Aksoy Grubu’nun çatı şirketine dönüşecek.

En büyük varlığı Shell’in Türkiye’deki akaryakıt dağıtım istasyonlarındaki yüzde 30’luk payı olan Turcas Petrol, Aksoy Holding bünyesindeki elektrik üretim şirketlerini devralarak büyük bir enerji devine dönüşmeyi planlıyor.

Erdal Aksoy’un sahibi olduğu Turcas Petrol, grubun farklı hissedar yapılarına sahip olan diğer yenilenebilir dışı elektrik üretimi ve enerji ticareti şirketlerini satın alacak. Yenilebilir enerji yatırımları ise Turcas Enerji Holding bünyesinde toplanacak.

Şirketten yapılan açıklamaya göre birleşme işlemleri “grup içi finansal kaynakların ve bağlı ortaklıkların daha etkin yönetimi ve verimliliğin artırılması kapsamında” yapılıyor.

Satışa konu olan şirketler Shell & Turcas Petrol, Anadolu Tasfiyehanesi, Turcas Elektrik Üretim ve Turcas Elektrik Toptan Satış olacak. İşlemlerin tamamlanmasının ardından Aksoy Holding’in bu şirketlerdeki bütün payları Turcas Petrol’e geçecek.

Turcas Petrol’ün Türkiye’de binin üzerinde istasyonla faaliyet gösteren Shell Türkiye’de yüzde 30 hissesi bulunuyor.

Turcas Petrol, Borsa İstanbul’da 110 milyon dolarlık piyasa değeri üzerinden işlem yapıyor. İşlemler tamamlandığında şirketin piyasa değerinde yukarı yönlü bir sıçrama yaşanması bekleniyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap