Yeni Apple ürünlerinin tasarlanacağı Apple Park’ın yeni görselleri yayınlandı. En etkileyici mimari projelerden biri olan Apple Park, önümüzdeki aylarda Apple çalışanları için hizmete girecek. Apple’ın baş tasarımcısı Jony Ive’ın kendine ait gizli bir tasarım stüdyosunun yer alacağı Apple Park’ta 12.000’den fazla çalışanı olacak.

Kampüsün 260.000 metrekareye yer kaplayan halka şeklindeki ana binasının tamamı, dünyanın en büyük kavisli cam panelleriyle kaplı. Steve Jobs’un Apple’a ve dünyaya yaptığı etkiyi onurlandırmak amacıyla, Apple Park’taki konferans binasına Steve Jobs Theater adı verilmiş durumda. Bu yılı ilerleyen günlerinde açılacak olan 1.000 kişilik oditoryum 6,1 metre uzunluğunda, 50 metre çapında cam bir silindirden oluşuyor. Binanın çatısı ise metalik karbon fiber kullanılarak üretildi. Apple Park’taki en yüksek tepelerden birinde yer alan Steve Jobs Theater, ana binaya ve yeşil alana bakıyor. Dünyanın enerji verimliliği en yüksek binalarından biri olan Apple Park’ta çalışma yerleri ve park alanlarının Apple ekibine ilham vereceği belirtiliyor. Apple Park ayrıca, halka açık bir Apple Store ve kafe içeren bir ziyaretçi merkezi, Apple çalışanlarına yönelik 9.290 metrekarelik bir spor salonu, güvenlikli araştırma ve geliştirme tesisleri ve Steve Jobs Theater’i içeriyor.

Foster + Partners işbirliğiyle tasarlanan Apple Park, 464.500 metrekarelik asfalt ve beton alanı yeşil alana dönüştürüyor. 9.000 yerel ve kuraklığa dayanıklı ağaç içerecek olan kampüs, yüzde yüz yenilenebilir enerjiyle çalışıyor. Çatısında yer alan 17 megawatt değerindeki güneş panelleri sayesinde Apple Park dünyadaki en büyük güneş enerjisi sistemine sahip tesis olacak. Kampus ayrıca dünyanın en büyük doğal havalandırmalı binansa da ev sahipliği yapıyor. Binanın, yılın dokuz ayında ısıtma veya klima gerektirmeyeceği tahmin ediliyor.

Kaynak: Log


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap