Akıllı bir telefona sahipseniz ve yeni bir dil öğrenmeye çalışıyorsanız Duolingo adlı aplikasyonu muhtemelen duymuşsunuzdur. Pratik yapmak için oldukça eğlenceli olan, kullanıcılarını küçük simülasyonlar ve hatırlatmalar ile motive eden bu uygulama tüm dünyada 120 milyon kullanıcıya sahip. Şirket, yakın zamanda yaptığı bir araştırma ile her ülkede öğrenilen en popüler dili saptamaya çalıştı.

İngilizce beklenen bir biçimde hemen hemen her yerde en dominant dil olarak kaydedildi. İngilizce‘ye olan evrensel talep Duolingo’da da kendisini belirgin bir şekilde gösteriyor ve kullanıcıların %53’ünün “öğrendiği” dil olarak karşımıza çıkıyor.

Ülkelere göre ikinci en popüler dile bakıldığında ise işler daha ilginç bir hal alıyor. Fransızlar bu noktada başa geçiyor ve akabinde İspanyolca, Almanca ile Portekizce geliyor.

Elde edilen verilere bakıldığına bir başka gariplik ise İsveç’te görülüyor. Ülkede öğrenilen en popüler dil İsveççe. Duolingo’nun araştırmalarına göre bunun sebebi ülkedeki göç oranlarının fazlalığı. “2015 yılında 6 İsveçli‘den 1’i İsveç  dışında doğmuş.”

Amerika ve Norveç gibi göçmen nüfusun fazla olduğu diğer ülkelerde de insanların büyük bir kısmı ülkenin resmi dilini öğrenmeye çalışıyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap