Türkiye bu yıl kredi kartı harcamalarında rekor seviyelere imza attı. Tam 60 milyon kredi kartı kullanıcısı 615 milyarlık kredi kartı ödemesi gerçekleştirdi.

Türkiye’nin kredi kartı istatisklerini çıkaran Ajans Press, Bankalar Arası Kart Merkezi’nden (BKM) derlediği verilere göre Türkiye’de bu yıl kredi kartı ile yapılan harcamalar rekor rakamlara ulaştı. Veriler, aktif olarak tam 124 milyon banka kartı kullanıcısı ile beraber, 60 milyon kredi kartı kullanıcısı olduğunu gösteriyor. Rekor rakamlar ise özel günlerde yapılan harcamalar doğrultusunda gerçekleşti. Geçtiğimiz Anneler Günü en çok harcamaların gerçekleştiği tarih oldu. Bunun ardından Ramazan Bayramı da en çok harcama yapılan ikinci tarih aralığı oldu.

Günden güne kolaylaşan kart kullanımları da kredi kartı harcamalarında bu rekor seviyeye ulaşmaya teşvik ediyor. Kredi kartları kullanıcılarına sunulan avantajlar da kart kullanımını artıran nedenler arasında gösterildi. Geçtiğimiz bir yıl süresinde tam 60 milyon işlem 1,3 milyar temassız kartla ödeme şeklinde gerçekleşti.

2012 yılında rakamlar 2,9 milyar adet kartlı alışveriş ve  346 milyon liralık ödeme şeklindeydi. Son bir yılda ise işlemler 4,4 milyar artarak ödenen rakam 615 milyara kadar yükseldi.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap