Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kurulması zaten mecliste bir süredir tartışılan ve görüşülen bir konuydu. Kanun tasarısı şeklinde sunulan önerge TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda iki gün önce kabul edildi.

Türkiye ve Japonya arasındaki dostluğu da güçlendirecek olan bu adımın bazı kuralları ve yükümlülükleri var. Anlaşma gereğince her yıl üniversiteye hazineden belli bir meblağ yardım ayrılacak ve üniversite ithal edeceği ürünler için tıpkı bir ülke gibi KDV ve ÖTV’den faydalanacak.

Kurulan bu üniversite diğer üniversitelerden farklı amaç ve hedeflere sahip olduğundan dolayı belli başlı vergilerden muaf tutulacak. Üniversite, merkezi yönetim bütçesine dahil kamu kurum ve kuruluşlarına tanınan mali muafiyetler, istisnalar ve diğer mali kolaylıklardan aynı şekilde yararlanacak.

Yurt içi ve yurt dışı faaliyetleri de olacak bu yeni üniversite şirket kurabilecek, devralabilecek ve bunlara bir kurumdan ziyade birey gibi ortak olabilecek. Bunların gerçekleşmesi içinse kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde üniversitenin ve vakfın kuruluş işlemleri için bakanlıktan gerekli ödenek aktarılacak.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap