Ülkemiz teknolojik olarak diğer ülkelere oranla çok daha yavaş bir seyir izlese de gelişmelere ayak uydurmaya çalışıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri de teknolojik gelişmelere ayak uydurarak silahlarını yeni teknolojiye adapte etmiş gözüküyor işte o silahlar

TOROS 230/260

Yurt içinde orta ve uzun menzilli güdümsüz topçu roketi silah sistemi ailesi geliştirilmesi projesidir. En uzun menzilleri 65 ve 110 km olan iki adet roket, bunları fırlatacak silah sistemi ve çalışmaların temelini teşkil eden kritik teknolojiler geliştirilmiştir. Tamamen ulusal mühendislik ürünü olan TOROS, dünyanın en iyi topçu roketi sistemleri arasında yer almaktadır. Gelişmeye açık olan ve ihracat potansiyeli bulunan TOROS projesinde önemli adımlar atılmıştır. Proje kapsamında, çok sayıda alt sistem yer denemesi ve sistem uçuş denemesi gerçekleştirilmiş ve tüm denemeler başarı ile sonuçlanmıştır.

ATEŞKES

HAVELSAN ile yürütülen AR-GE çalışmalarının sonucunda ATEŞKES  adı verilen Keskin Nişancı Tespit Sistemi geliştirdi. Sistemde 8 mikrofon kullanıldı ve bu mikrofonlardan alınan veriler üzerinde, yoğun sinyal işleme algoritmaları çalıştırılıyor. Sistem sayesinde 24 saat dinleme yapılabiliyor. Bu sayede silahı kullanan kişinin yönü ve yeri belirleniyor. Keskin nişancı tüfeğinde merminin namludan ateşlendiğinde oluşan ses dalgaları ve merminin hedefe giderken oluşturduğu şok dalgaları algılanarak merminin geliş yönü ve ateş kaynağının konumu yüksek doğrulukla tespit edilebiliyor. Böylece karşı sistemler kısa süre içerisinde o bölgeye yönlendirilerek tesisin güvenliği sağlanabiliyor. İyi bir konum tespit sağlayıcısına sahip alet kritik anlamda öneme sahip noktalarda başarılı sonuçlar ortaya koyuyor.

CENKER Projesi

ASELSAN'ın projesi olan CENKER projesi Türk askerlerini giyilebilir teknoloji ile buluşturan bir adım. Giyilebilir bilgisayar, akıllı gözlük ve saat kullanarak oluşturulan bu yeni proje  ‘Google Glass’ uyarlaması gibi düşünebiliriz. Bu yıldan itibaren teknolojik gelişmeler birliklere uygulanmaya başlanacak. İlk etapta Özel Kuvvetler için düşünülen sistemin yakın gelecekte piyade birliklerinden başlayarak arazide görev yapan tüm birimlerde kullanılması planlanıyor. Konum bulma özelliği ile askerler birbirleriyle bu sistem sayesinde haberleşebilecekler.

Sapan

TÜBİTAK tarafından geliştirilen ilk milli elektro manyetik silah olan Sapan, sadece enerji kullanarak baruta ihtiyaç duymadan mermi atabiliyor. Elektro manyetik enerji sayesinde mermiler, sesin 10 katı hızında hedefe ulaşabiliyor. Sapan'ın testleri 2014 yılında yapılırken ilk üretimi de tamamlandı. Dünyada elektro manyetik top teknolojisini üretebilen sadece iki firma bulunuyor.

MC 28 SA

Yerli üretim tabanca MC 28 SA, silahlarla yapılan NATO atış testini 6'ya katladı.

Özel polimer gövdeye sahip olan MC 28 SA, modern silahlarda mevcut olan emniyet sistemine de sahip. Sonradan uyarlama yapılabilmesi ile kendi alanında dünyada bir ilk olan tabancanın emniyet mandalları da opsiyonel. Bunların yanı sıra MC 28 SA, gövde ve şarjör grubu aynı kalacak şekilde 9 milimetreden 40 kalibreye geçiş yaparak yine kendi alanında dünyada bir ilki başarmakta.

Kaynak: TUBİTAK 


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap