Başkan Donald Trump, geçtiğimiz günlerde Wisconsin eyaletine yaptığı ziyarette, özellikle teknoloji dallarında Amerikan firmalarının yabancı ülkelerden eleman almasını sağlayan H1-B çalışma vizesini yeniden düzenleyen başkanlık kararnamesini imzalayacağını açıklamıştı.

Karardan sonra bu vize ile Amerika’ya gelmek isteyenlerin kafasını karıştırmaya başladı.

Her yıl 85 bin kişi, H1-B vizesi sayesinde Amerika’ya çalışmaya geliyor. H1-B vize programından en çok yararlanan Amerikan teknoloji firmaları, Trump’ın yıllık kotayı arttırmasını ve işverenlerin yabancılarla doldurmaya çalıştığı kadrolara Amerikan vatandaşlarının alınmasını sağlamak için meslek eğitimi programları oluşturulmasını bekliyor.

Ancak bazı işler için gerekli deneyime sahip Amerikalı bulmak zor.

Richard Burke, yabancı eleman alacak Amerikan firmalarına hukuk hizmeti sunan, yazılım satan ve elemanlarını yurt dışına gönderecek Amerikan şirketlerine destek veren Envoy Global’ın CEO’su.

Burke’e göre, kalifiye eleman açığı, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik dallarında eğitim alan Amerikalı sayısının yetersiz olmasından kaynaklanıyor. Amerika’da eğitim gören birçok yabancı öğrenciyse Amerika’da kalmayı tercih etmiyor:

Amerika’daki üniversitelerden her yıl 300 bin yabancı öğrenci, bilim ve teknoloji dereceleriyle mezun oluyor. Burada kalmaları için onlara fırsat vermiyoruz. Kalifiye eleman açığı olduğunu bildiğimiz halde dünyanın en iyi 300 bin elemanını yetiştirip sonra bizimle rekabet etsinler diye ülkelerine göndermenin mantığı ne olabilir?

Burke, Başkan Trump’ın H1-B programıyla ilgili kararnamesinin, teknolojideki istihdamı korumak için her yıl verilen vize sayısını arttırmasını umuyor: ”İş dünyası hareketlidir. Şirketler ‘Eğer Amerika’da işimizi yapamazsak başka ülkelere taşınacağız” diyor.”

Yetkililer, bu yıl Nisan ayında sona eren H1-B başvuru süreci içinde 85 bin adet H1-B vizesi için 200 bin başvuru yapıldığını bildiriyor.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap