O zengin bir siyasetçi olduğu halde en az hatayı yapmayı beklediğimiz konularda bile yanlış açıklamalar yapabiliyor.

Çıkardığı kişisel gelişim kitaplarında servetini nasıl elde ettiğini anlatmaktan çekinmeyen Donald Trump, ticaret üzerine öne sürdüğü vaatlerinde ise çoğu zaman hatalar yapıyor.

En son Kuzey Amerika Ülkeleri Serbest Ticaret Anlaşması(NAFTA) ‘ndan bile ABD’nin vazgeçmesi gerektiğini belirten Trump’ın ülkeler arası ticaret konusunda eleştirilmeye açık birçok yorumu bulunuyor.

Örneğin; Donald Trump Amerika’nın Meksika ve Çin gibi ülkelerden para kaybettiğini ifade etmişti. İhracat ve ithalat arasındaki farkın büyümesi nedeniyle Amerikan ekonomisinin düşüşe geçtiğini ifade eden Trump bu konuda yanılıyor.

Gerçekte; Avustralya ve Japonya gibi birçok ülke de Amerika ile birlikte ihracat fazlası nedeniyle IMF verilerine göre cari açıkta arayı büyütüyor. Ama bu 3 ülkenin de ekonomisinde herhangi bir düşüşe neden olmadı.

Bir diğer örnekte Trump’ın Amerikalı yatırımcılara siteminden geliyor. Trump’a göre ABD’den Meksika’ya yatırım amacıyla giden işadamları yurdunu terk ediyor. İki ülke arasındaki ticaret anlaşması Amerika’daki istihdamı oldukça olumsuz etkiliyor.

Ancak gerçekte yine böyle değil. ABD Ticaret Odası’nın araştırmasına göre 6 milyon Amerikalı işadamı Meksika’ya güveniyor.

ABD ve Meksika arasındaki bu yatırım anlaşması sayesinde Meksika’dan ABD’ye göçler de azalışa geçmeye başladı.


Emoji ile Tepki Ver

Ontrava Bülten

Bültenimize abone olmak için E-Posta adresinizi bırakın.

Spam yapmayacağız, söz veriyoruz.

Yorum Yap